2018’de E-Kitap Satışları, Basılı Kitapları Geçecek

2018’de E-Kitap Satışları, Basılı Kitapları Geçecek

E-kitap okuyanlar her gün artıyor ve bir gün belki de kitap basmaya gerek kalmayabilir.

Araştırma firması Pricewaterhouse Coopers’ın yayımlandığı bir rapora göre, 2018 yılında e-kitap satışları, basılı kitap satışlarını geride bırakabilir. Sadece edebi eserlerden bahsetmiyoruz, işin içinde ders kitapları, akademik yayınlar ve klavuzlar da var.

PwC’nin raporuna göre, 2017’de Çin, ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci e-kitap pazarı haline gelebilir. Çin açısından insanların eğitimi çok önemli ve buna çok para harcanıyor. Ayrıca e-kitap alanında gelirlerin ve kârların artmasına rağmen, belli bir yavaşlama da gözlemlenmiş. Özellikle de ABD ve İngiltere gibi doygunluğa ulaşmakta olan ülkelerin dışındaki piyasalarda, çok ciddi bir artış beklenmiyor.

2018 yılında, küresel piyasada tüm eğitimsel kitapların sadece %14’ünün dijital kitap olacağı tahmin ediliyor. Bu da henüz bu alanda daha katedilecek çok yol olduğunu gösteriyor. Özellikle ABD, eğitimde e-kitap kullanımında %43 ile birinci sırada. Gelecek yılalrda, dijital kitaplarda en hızlı atrışın, iş ve profesyonel alandaki e-kitaplar olduğu düşünülüyor. Raporda 2018 yılında tüm dünyada profesyonel alandaki e-kitapların, toplam pazarın kârının yaklaşık üçte birini oluşturacağı belirtilmiş.

Ana Sayfa » Genel » 2018’de E-Kitap Satışları, Basılı Kitapları Geçecek