2050’deki Dünya Kupası’nı Kim Kazanacak?

2050’deki Dünya Kupası’nı Kim Kazanacak?

Dünya Kupası’nın 35 yıl sonrasını hayal edebiliyor musunuz?

Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir çağda yaşarken, futbolun 2050 yılında aynı kalmasını bekleyebilir miyiz? Veya bir spor dalı olarak teknoloji ürünlerinden faydalanmayacağını tahmin edebilir miyiz? Vücutlarına onları güçlendiren, hızlandıran eklentiler takmış sporcular mu göreceğiz? Yoksa robot ve insan karışımı takımlar mı?

Geçen hafta size Adidas’ın uzun zamandır Dünya Kupası için geliştirdiği resmi futbol topunu tanıtmıştık. Ama 2050 yılında futbolun sadece ileri teknoloji ürünü bir toptan ibaret olacağına emin değiliz. Sadece top değil, futbolcuların performans ölçümlerinden özel üretim ayakkabılara ve formalara kadar farklı yerlerde teknolojiyi görüyoruz.

Mesela bazı takımlar, futbolcu antrenmanlarında özel aktivite takip donanımları kullanıyorlar. Futbolcuların her birinin vücuduna takılı olan minik ve hafif sensör cihazları, yaptıkları her hareketi, vücut ısılarını, harcadıkları enerjiyi, ne kadar ne ne hızda koştuklarını ölçüyor. Bu verinin tamamı kablosuz şekilde anlık olarak merkeze aktarılıyor ve analizler yapılıyor.

Şu anda bu tür teknolojik cihazların resmi maçlarda, turnuvalarda ve liglerde kullanımı yasak ama ya kurallar herkes için esnetilirse? Aktivite takip özellikli kramponlar ve formalar standart haline gelirse? Ya da stadyumların her yerine takılacak sensörlü kameralar (hızölçer, kızılötesi, ısı görüşü, vs.) ile anlık oyuncu takip ve strateji değiştirme yöntemleri kabul edilirse?

Daha da ötesinde, 2050 yılında robotlar ne durumda olacak? Şu anda çeşitli robot konferansları ve fuarlarında kendi aralarında futbol oynayan küçük boyda robotlar görüyoruz. Peki bunların insan boyunda olanları üretilmeye başlandığında, futbol sahalarında insan oyunculara rakip mi olacaklar? Dünya Kupası’nda bir gün insan ve robot karma takımların sahaya çıktığını görecek miyiz?

Bunların hepsi için daha çok erken ama şimdiden futbolun geleceğini düşünmeye başlamakta fayda var.

Ana Sayfa » Genel » 2050’deki Dünya Kupası’nı Kim Kazanacak?