Dünya Kupası, Akıllı Saatlerle Yönetiliyor!

Dünya Kupası, Akıllı Saatlerle Yönetiliyor!

Brezilya’da oynanan Dünya Kupası maçlarında görev alan hakemlere, akıllı saatler yardımcı oluyor! Gol tartışmalarına son veren teknoloji haberimizde!

Geçtiğimiz gün Brezilya’da başlayan Dünya Kupası maçları, teknolojiyle destekleniyor. Brezilya-Hırvatistan maçı ile resmen başlayan Dünya Kupası ligine, giyilebilir akıllı cihazlar rehber oluyor. Dünya Kupasının 20. ve ilk kez 2014’te kullanılan akıllı saatler, görev alan hakemlerin yanlış kararlarını en aza indiriyor.

Birçok futbol sever, tarafsız ve dürüst bir maç olmasını sağladığı gerekçesiyle akıllı saatlere sıcak gözle bakarken öte yandan büyük bir kitle de futbolun doğasına aykırı olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Durum her ne olursa olsun, bu yıl Brezilya’da oynanacak tüm Dünya Kupası maçlarında kullanılan giyilebilir akıllı cihazların, bundan sonra kullanılacağı kesinleşti.

Geçtiğimiz yıllarda Güney Afrika’da oynanan Dünya Kupası maçında Almanya-İngiltere karşılaşmasında, oyuncu Frank Lampard’ın attığı golün çizgiyi geçmesine rağmen hakemin gol saymaması, futbol severler tarafından büyük bir tepki toplamıştı.

FIFA, 2014 Dünya Kupası için stadyumlara hızlı çekim ve 4K çözünürlüğünde kameralar yerleştirmiş ve bu tür hataları minimize edeceğini duyurmuştu. 1 saniyede 500 kez tüm sahayı tarama özelliğine sahip özel kameralar şimdi de hakemlerin bileklerine giydiği akıllı saatler ile senkronize edilmiş.

Alman GoalControl firması tarafından paylaşılan resmi raporlara göre, kameralar gol çizgisini tarıyor ve top bu taranan çizgilere ulaştığında hakemlerin bileklerine giydiği akıllı saatlere bildirim gönderiyor. Dünya Kupası hakemleri ise “GOAL” yazısını ekranda gördükten sonra kabul sayıyor.

Kameraların akıllı saatlere GOAL bildirimini gönderme süresi ise yalnızca 400 Milisaniye. Dilerseniz Alman firma tarafından hazırlanan ve YouTube kanalında paylaşılan 4D Animasyon videosu ile şimdi sizleri baş başa bırakalım. İyi Seyirler:

Ana Sayfa » Mobil » Dünya Kupası, Akıllı Saatlerle Yönetiliyor!