3D Yazıcı İle Üretilmiş Araba 1,600 KM Hıza Çıkacak

3D Yazıcı İle Üretilmiş Araba 1,600 KM Hıza Çıkacak

İnsanlığın sınırlarını zorlayan konseptlerden biri hız ve Bloodhound SSC bunun bir göstergesi.

Karadaki hız rekoru şu anda İngiliz üretimi bir araca ait, adı Thrust SSC (Super Sonic Car) ve saatte 1,227 kilometre hıza çıkabiliyor. Ama rekoru uzun süre elinde tutamayabilir, çünkü ona bir kardeş geliyor: Bloodhound SSC. Yine bir İngiliz ekibi tarafından üretilen Bloodhound SSC, yaklaşık 250 firmanın yetenekleri, malzemeleri ve iş gücü toplanarak hayata geçiriliyor.

Bloodhound SSC çok etkileyici bir makine, teknolojinin sınırlarına erişmeye çalışan bir fikir. Dünyanın en hızlı kara aracı olmaya çalışacak bu araba, ana jet motoru ve yan roketlerle 1,600 kilometre hız çıkmayı hedefliyor. Motorları toplamda 135,000 beygir gücü üretebiliyor (180 adet Formula 1 arabasına eşit) ve en son teknolojileri kullanarak üretilmiş, buna 3D yazıcıdan çıkmış parçalar da dahil.

Ana motor olan Rolls Royce EJ200 jet motoru aracı 965 kilometre hıza çıkartacak, ardından rekor kırmak için devreye girecek roketler ikinci aşamada aracı 1,600 kilometre hıza yükseltecek. Araç tam hıza eriştiğinde, üç futbol sahası uzunluğundaki bir mesafeyi bir saniyede geçebilecek.

Bu aracın pilotu ise İngiliz Hava Kuvvetleri’nden Binbaşı Andy Green ve önceki rekorun da sahibi zaten. 3D yazıcı ile üretilmiş parçaların çoğu da, pilotun ölçülerine ve el izine göre hazırlanmış, ona özel parçalar. Gövdenin ana destek bölümleri ise tek parça güçlendirilmiş alüminyumdan üretilmiş. Böylece yüksek hızda oluşacak aşırı titreşimlerde araç dengeli kalacak.

Bloodhound SSC, rekor denemesini 2015 yılında Güney Afrika’da bir çölde yapacak.

Ana Sayfa » Genel » 3D Yazıcı İle Üretilmiş Araba 1,600 KM Hıza Çıkacak