3D Yazıcılarda Hız Rekoru

3D Yazıcılarda Hız Rekoru

ABD’nin Oak Ridge Ulusal Laboratuarı, 3D yazıcıların çehresini değiştirmek için uğraşıyor.

Eğer şu anda piyasadaki 3D yazıcılar ile bir sandalye üretmeye çalışırsanız, bu iş hem uzun sürecek, hem de gidip bir mağazadan almanız daha kolay ve ucuz olacaktır. 3D yazıcılar her ne kadar üretim kültürü için mucize gibi görünse de, henüz seri üretim yapılması gereken nesneler için yeterli hızda ve büyüklükte değiller.

Ama aslında 3D yazıcıları daha hızlı çalışacak ve daha büyük boyda üretim yapacak şekilde tasarlamak mümkün. İşte ABD’li teknoloji laboratuarı Oak Ridge ve Cincinnati Inc. firmasının ortak çalışması olan “BAAM” (Big Area Additive Manufacturing) isimli 3D yazıcı bu sorunlara çözüm olmak için planlanmış.

BAAM, klasik 3D yazıcılar gibi nesneleri katmanlar halinde basıyor ama küçük boy 3D yazıcılardan daha kalın ve sağlam katmanlar kullanıyor. Böylece standart bir masaüstü 3D yazıcısından 200 ile 500 kat daha hızlı baskı yapabiliyor. Mesela BAAM’ın tanıtıldığı RAPID konferansında, sadece 2,5 saatte bitmiş ve kullanılabilir sandalyeler üretilmiş.

Firma her sene bu dev 3D yazıcılardan ancak birkaç tane monte edebilecek ama şimdiden siparişleri almaya başlamışlar bile. Bu linke tıklayıp firmanın “Additive Manufacturing” sistemi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ana Sayfa » Genel » 3D Yazıcılarda Hız Rekoru