Akıllı Telefon Sensörleri, Hırsızlara Karşı

Akıllı Telefon Sensörleri, Hırsızlara Karşı

Son yıllarda artan akıllı cihaz hırsızlığına karşı önlemler için yeni teknolojiler geliştiriliyor.

Glasgow Caledonian Üniversitesi‘nde yürütülen bir araştırmada, akıllı telefon sensörleri ile kullanıcıların günlük kullanım ve tutuş özellikleri saptanabilecek. Araştırmanın başındaki Dr.Güneş Kayacık’ın verdiği bilgiye göre akıllı telefonumuz bizi devamlı izleyip, telefonu tutan kişinin kim olduğunu ayırtedebilecek.

Görünüşe göre herkesin telefonu tutuş şekli kendine özel ve basınç noktaları farklı. Yani telefonu elimize aldığımızda hep aynı şekilde tutuyoruz. Ama bu teknoloji sadece telefonu nasıl tuttuğumuzla alakalı değil, gün boyunca hangi yazılımları ne sıklıkla ve nasıl kullandığımızla da ilgili. Telefondaki güvenlik yazılımı tüm bu bilgileri toplayıp bizimle ilgili bir davranış şablonu oluşturacak.

Araştırma ekibinin geliştirmekte olduğu yazılım bu kadarla da kalmıyor, telefonun genelde hangi baz istasyonlarla konuştuğunu, ekseriyetle hangi fiziksel bölgede bulunduğunu, hangi Wi-Fi ağlara bağlandığını da kayıt altına alıyor. Ayrıca her gün içinde olduğunuz çevrenin seslerindeki, manyetik alanlarındaki, ışıktaki radikal değişimleri bile hesaplamalarına dahil edebiliyor.

Böylece yeterli veri toplanıp bir model çıkartıldıktan sonra, telefonu kullanan kişinin biz mi, yoksa başka biri mi (bir hırsız mı) olduğunu saptamak mümkün olacak. Eğer güvenlik yazılımı, telefonu kullanan kişinin sahibi değil de, başka biri olduğuna karar verirse, telefonu kapatabilecek, hatta içindekileri otomatik olarak silip, sahibi için güvenlik sorunu yaratmasını engelleyecek.

Denemeleri yapılan yazılım, şu andaki bitmemiş hali ile bile, kurulu olduğu akıllı telefonun çalınıp çalınmadığını birkaç dakika içinde yüksek oranlı doğrulukla saptayabiliyormuş. Akıllı cihaz hırsızlıkları ile ilgili ister donanım, isterse de yazılım olsun, bu tür teknolojik çözümlere daha fazla ihtiyacımız olduğu kesin.

Ana Sayfa » Güvenlik/Koruma » Akıllı Telefon Sensörleri, Hırsızlara Karşı