Alugha İle Her Videoyu Kendi Dilinizde İzleyin

Alugha İle Her Videoyu Kendi Dilinizde İzleyin

YouTube’da izlediğiniz her videonun Türkçe dublaj seçeneği olmasına ne derdiniz?

Baba-oğul iki girişimcinin yarattığı bir servis olan “Alugha” şu anda Beta aşamasında ama hedefi çok büyük. İnternetteki tüm videolara çeşitli dillerde dublajların kolayca eklenebilmesini sağlayacak bir altyapı fikri üzerine çalışıyor. Böylece videolarda altyazıya gerek kalmayacak ve izleyiciler direk içeriğe yoğunlaşabilecekler.

Swahili dilinde “tek dil” anlamına gelen Alugha, Alman yazılımcı Bernd Korz’un, ürettiği YouTube videolarına İngilizce dil desteği koymanın zorluğundan yakınması ile ortaya çıkmış. Her bir videoya Almanca, İngilizce ve diğer talep edilen dillerde tekrar tekrar hazırlayıp yüklemenin yarattığı iş yükü, onu bu yola itmiş. Ortalığı biraz araştırıp da bu alanda işine yarayacak hiçbir servis bulamayınca, kendi servisini oluşturmaya karar vermiş.

Oğlu Niklas Korz ile birlikte neler yapılabileceğini düşünmeye başlayan Bernd, 20 ay içinde çalışır bir YouTube eklentisi yaratmayı başarmış. Ama Aluga sadece bir eklenti değil, HTML5 kaynaklı bir video oynatıcı olarak da kullanılabiliyor. Alugha sayesinde video üreticileri hazırladıkları videolara çeşitli dillerde dublaj desteğini, sadece 20 MB büyüklüğünde bir MP3 dosyası ile kolayca verebilecekler. İzleyicilerin ise sadece internet tarayıcısı eklentisini indirmeleri yeterli.

Korz’lar, Alugha’yı ISO-639-3 dil listesine göre hazırlamışlar ve şu anda dünya çapında en popüler 50 dili (Türkçe dahil) destekliyor. Baba-oğul, bu servisin özellikle kullanıcılar tarafından destekleneceğini ve her türden videoya dublaj seçeneklerinin eklenmesinin mümkün olmasını umuyorlar. Böylece orijinal videoların değiştirilmesi veya özel bir dil için tekrar hazırlanmasına da gerek kalmayacak.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayıp Alugha servisinin web sitesine gidebilirsiniz.

Ana Sayfa » Genel » Alugha İle Her Videoyu Kendi Dilinizde İzleyin