Apple’ın “Akıllı Ev” Konsepti Hakkında 5 Bilgi

Apple’ın “Akıllı Ev” Konsepti Hakkında 5 Bilgi

Apple firması WWDC 2014 (Worldwide Developers Conference) etkinliğinde akıllı evler ile ilgili yeni ürünler gösterecek.

Peki bu duyurudan ne beklememiz lazım? Aşağıda Apple’In ev otomasyonu ile ilgili yaklaşım tahminlerini birkaç maddede özetlemek istedik.

1) iPhone ve iPad Önemli Rol Oynayacak
En bariz madde bu olacak herhalde, çünkü Apple’ın ne plan yaparsa yapsın, kontrol kısmını iPhone ve iPad üzerine kurması kaçınılmaz. Elinizde iPhone ile eve girdiğinizde ışıkların ve TV’nin otomatik olarak açıldığını hayal edebiliyor musunuz? Biz edebiliyoruz, hatta büyük ihtimalle bugünkü WWDC’de tanıtılacak iOS 8 ile bu yeteneklere destek hazır gelecek.

2) Mesele Sadece Apple Donanımı Değil
Apple sadece kendi donanımlarına değil, oany verecekleri tüm firmalara destek verecek gibi gözüküyor. Nihayetinde komple bir ev otomasyonu sistemi için her türlü küçük büyük cihazı Apple’ın kendisinin üretmesini beklememek lazım, değil mi? Demek ki iOS 8 ve MFi (Made for iPhone/iPod/iPad) uyumlu, çok parçalı bir ekosistem bizi bekliyor.

3) Hatta Apple’ın Donanım Planı Bile Yok
Apple her şeyi kendi üretemez derken, şimdilik herhangi bir donanım planı hakkında bir şey duymadığımızı da belirtelim. Yani Apple’dan şu anda akıllı iAmpül, akıllı iPerde, akıllı iKlima gibi şeyler beklememek lazım. Ama ileride bu açığı, mantıklı ve anahtar teslim ürünlerle mutlaka kapatacaktır diye düşünüyoruz.

4) Modüler Bir Yaklaşım Bekleniyor
Tonla iOS ve MFi uyumlu ev otomasyonu ürünü piyasaya çıkarsa, Apple bize evimizi istediğimiz kadar akıllı yapma şansı verecek demektir. İstersek sadece ışıkları açıp kapatan bir sistem kurarız, istesek evin ısısını ve enerji tüketimini bile otomatik idare eden komple akıllı ve öğrenen (Nest gibi) bir sistem yapabiliriz.

5) Ses ve Hareketlerle Kumanda Mümkün
Eğer Apple’ı biraz tanıyorsak, herşeyin merkezine Siri benzeri “akıllı” bir kontrol yazılımı oturtmaya çalışacaktır. Dolayısı ile ses ve el hareketlerini komutlara çevirecek bir sistemin desteklenmesi yüksek ihtimal.

Bugün düzenlenecek WWDC 2014 etkinliğini takip edeceğiz ve ev otomasyonu ile ilgili Apple’In neler söyleyeceğini hep beraber göreceğiz.

Ana Sayfa » Yazılım » Apple’ın “Akıllı Ev” Konsepti Hakkında 5 Bilgi