Apple’ın Akıllı Saati Sensör Dolu Olacak

Apple’ın Akıllı Saati Sensör Dolu Olacak

Akıllı saat piyasası gittikçe hareketleniyor ve en önemli ürünlerden biri de Apple’ın akıllı saati olacak.

Sonhabarda piyasaya çıkacak Apple akıllı saat ile ilgili her gün yeni bir bilgi sızıyor ortalığa. Wall Street Journal’ın son verdiği bilgiye göre, iWatch ismindeki akıllı saat, tasarımında 10’dan fazla çeşitli sensör barındırıyor olacak. Bunların bazıları kullanıcının sağlık durumunu ve aktivite takibini yapmak için kullanılacak.

Şu anda piyasadaki akıllı saatlerin çoğu, bir akıllı telefondan farklı bir şey olmadıkları ve para harcamaya değmedikleri yönünde eleştiriler alıyor. Hatta bazı kullanıcılar akıllı saatleri pahalı birer oyuncak gibi görüyor. Ama Apple bu yöndeki eğilimi kırmaya kararlı.

Apple’ın geçenlerde düzenlenen WWDC 2014 (Worldwide Developers Conference) etkinliğinde tanıtığı “HealthKit” altyapısını destekleyecek ilk cihazlardan biri bu akıllı saat olacak. Kişisel sağlık sektöründeki büyüme de dikkate alınınca, Apple bu ürünle birden fazla kuşu vurmak istiyor denilebilir.

Şimdiye kadar Apple’ın akıllı saatinde bulunduğu tahmin edilen sensör çeşitleri şu şekilde: Mesafe sensörü, ışık sensörü, hızölçer, jiroskop, magnetometre, parmak izi tarama sensörü, nabızölçer, hareketölçer, pusula, yükseklikölçer. Ayrıca saatte M7 isminde özel bir sensör altişlemcisi bulunacak. M7’nin görevi, cihazdaki tüm sensörlerden gelen bilgiyi, minimum enerji harcayarak işlemek olacakmış.

Ayrıca Apple’ın akıllı saatin şarjı için kablosuz yöntemleri incelediği de söylentiler arasında.

Ana Sayfa » Mobil » Apple’ın Akıllı Saati Sensör Dolu Olacak