Apple’ın Kulaklıklar İçin Yeni Lightning Standardı

Apple’ın Kulaklıklar İçin Yeni Lightning Standardı

Apple, Lightning portu için yeni oluşturduğu standart ile kulaklıkları da destekleyecek.

İlk duyurulduğunda, Lightning portu ile ilgili şüpheler vardı. Bir endüstri normu olmaya giden microUSB portunun karşısında, Apple’ın bu yeni teknolojisinin kendine özel ne yeteneği var diye herkes soruyordu. İşte daha şimdi Lightning portunun yetenekleri ortaya çıkmaya başladı.

Apple kulaklık ve benzeri cihaz üreticilerinin çok işine yarayacak yeni bir Lightning portu standart dokümanı yayımladı. Buna göre üreticiler iOS cihazlarında kulaklıklar için artık 3.5 mm ses girişini kullanmak zorunda değil. Hatta Lightning portunu kullanarak birtakım ek özelliklere erişebiliyorlar.

En basitinden, Lightning portu kullanan kulaklıklar içlerinde dijital-analog çeviricileri barındırabilecek. Bu da müzik dinlerken ses kalitesinde çok büyük bir fark yaratmak anlamına geliyor. Ayrıca Lightning portu iOS cihazınızı şarj için kullanılabildiği gibi, ona taktığınız başka cihazlar da şarj olabiliyor. Yani kullanacağınız ses işleme cihazları elektriğini direk iPhone veya iPad’den alabilecek. Veya pilli kulaklıklar direk iPhone üzerinden şarj edilebilecekler. Ayrıca kulaklıklara firmware güncellemesi yapabilmek de mümkün olacak.

Ama bunun üreticiler açısından ters düşen yanı da var, Lightning portu kullanan kulaklıklar veya dış ses cihazları üretirlerse, bunu sadece Apple müşterilerine satabilecekler. Eğer aynı cihazı farklı markaların müşterilerine de satmak için tek kutuda birleştirmek isterlerse, modüler kablolu cihazlar yapmaları gerekecek. Bütün bunlar ekstra maliyet anlamına geliyor. Pahalı ürünler üreten markalar için belki çok dert değil ama, ucuz aksesuarlar üreten firmalar bu maliyetlerin altına girmek istemeyebilir.

En azından Apple artık Beats markasınına sahip olduğuna göre, bundan sonra ilk çıkacak Beats ürün serisinde Lightning portlu kulaklıklar olmasını beklemek yanlış olmayacaktır.

Ana Sayfa » Mobil » iPhone » Apple’ın Kulaklıklar İçin Yeni Lightning Standardı