Beş Sene Sonra İnternet Trafiği Üç Katına Çıkacak

Beş Sene Sonra İnternet Trafiği Üç Katına Çıkacak

Ağ donanım ve servis firması Cisco’nun araştırmasına göre 2018’de videolar İnternet trafiğini epey meşgul edecek.

Cisco bu araştırmasında, 2018 yılında İnternette her saniye 1 milyon dakika video aktarılacağını öngörüyor. Bu istatistiğin oluşmasında, İnternette izlenen videoların ortalama kalitesinin her geçen gün artması ve evlerde kullanılan bağlantıların hızlanması asıl sebep olacak.

Raporda belirtilen başka bir nokta, beş yıl içinde toplam İnternet trafiğinin, şimdiye göre üç kat artacağı ve ayda 131 exabyte (1 exabyte = 1,024 petabyte, 1 petabyte = 1,024 terabyte) seviyesine ulaşacağı. 2018 yılında aktarılan toplam verilerin %79’unun video olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam geçen sene %66 şeklinde gerçekleşti.

Bir başka ilginç istatistik de şöyle, 2018 yılında her ay toplamda aktarılacak tüm videoları izlemek için, bir insanın 5 milyon yılını devamlı video izleyerek geçirmesi gerekiyor. Ve sonraki ay bu işlem tekrarlanacak. Ayrıca 2018’de İnternette aktarılan tüm verilerin yaklaşık yarısı mobil cihazlara gidecekmiş.

Tüm bu vizyon genişletici rakamlar, eğer ve depolama teknolojileri yeterince hızlı gelişmezse, tüm insanlığın ciddi bir İnternet sorunu yaşayacağını gösteriyor.

Ana Sayfa » Genel » Beş Sene Sonra İnternet Trafiği Üç Katına Çıkacak