Bilgisayarlar 2029 Yılında İnsan Kadar Akıllı Olacak

Bilgisayarlar 2029 Yılında İnsan Kadar Akıllı Olacak

Ünlü bilimadamı, mucit ve fütürist Ray Kurzweil’e göre, 2028 yılında bilgisayarlarla sohbet edebileceğiz.

Yapay zeka alanındaki gelişme başdöndürücü bir hızla ilerliyor. Geçen sene gösterime girmiş olan “Her” filmindeki gibi bilgisayarlarla sohbet edebilmek yakın gelecekte mümkün olabilir. Şu anda Google’ın mühendislik bölümünün başında görevli ünlü fütürist Ray Kurzweil bu konuda bir açıklama yaptı.

New York’da düzenlenen “Exponential Finance” konferansında konuşan Kurzweil, 15 yıl sonra bilgisayar teknolojisinin insan seviyesinde zekaya sahip olabileceğini öngördüğünü açıkladı. Burada bahsedilen insan gibi düşünebilme ve davranabilme yeteneği. Kurzweil bu seviyeye gelmiş bir bilgisayarın espri yapabileceğini, komik veya romantik davranışlar sergileyebileceğini söylüyor.

2029 yılında kişisel bilgisayarların donanımsal olarak şimdikinden kat kat güçlü olacağını ve işletim sistemlerinin kişiye özgü şekilde özelleştirileceğini düşünmemizi söylüyor Kurzweil. Hatta yakın gelecekte beyinlerimize takılacak çiplerle, internet ağına veya bulut bilgilerine direk erişim bile sözkonusu olabilir. Kurzweil bu işlemin 2030 yılında gerçekleşebileceğini tahmin ettiğini açıklamış.

Ana Sayfa » Genel » Bilgisayarlar 2029 Yılında İnsan Kadar Akıllı Olacak