BMW i8, Almanya ve ABD’de Piyasaya Çıkıyor

BMW i8, Almanya ve ABD’de Piyasaya Çıkıyor

Elektrikli araba pazarına en yeni giren BMW i8 modeli, tam bir tasarım harikası.

Çoğu firma henüz elektrikli arabalarını duyurmamışken, BMW ikinci aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Geçen sene çıkan küçük boy i3’den sonra, bu sene de spor modeli i8 geliyor. BMW i8 aslında tam bir elektrikli araç değil, hibrid bir model ama BMW’nin yapmaya çalıştığı şey yine de takdir istiyor.

BMW i8 modelinde iki motor var, birincisi arka tekerlere bağlı 1.5 litrelik üç silindirli ve turboşajlı, 228 beygir güç üreten benzin motoru. Bu motor Mini Cooper’daki motorun bir benzeri. Diğer ise ön tekerleklere bağlı olan 129 beygirlik eDrive elektrikli motor, bu da i3 modelindeki motorun biraz değiştirilmişi. Fakat tüm tekerlere bağlı iki motor olduğu için araç otomatik olarak AWD (All Wheel Drive) türünde bir araba.

Benzin motorunda altı vites var ve eDrive motorda da iki vites. Ama araç tabii ki düz vitesli değil, otomatik. İki motor araca toplam 357 beygir sağlıyor ama devamlı değil. Aracın bu gücü kullandığı üç sürüş modu var. Elektrikli motorun bataryası tam dolu olduğunda araç, eDrive modunda saatte maksimum 120 kilometre hızla gidebiliyor. İki motorun da kullanıldığı Comfort modu hem mesafe, hem de yakıt tüketimi açısından orta yolu buluyor. Sport modu ise arkadaki benzinli motoru devamlı çalışır halde tutuyor ve istediğiniz anda güç sağlıyor. 1.5 litrelik benzinli motor, Sport modunda kullanılmadığı zaman bataryalar için jeneratör görevi görüyor.

1,490 kiloluk BMW i8, limitleniş şekilde maksimum 250 kilometre hız yapabiliyor ama 100 kilometrede 2.1 litre yakıt kullanıyor. Böylece karbon emisyon değerleri de Avrupa standartlarının altında kalıyor. 2009 yılındaki Frankfurt Motor Fuarı’nda ilk gösterildiğinden beri hem tasarımı, hem de yenilikçi yaklaşımı ile dikkat çeken BMW i8, bu ay Almanya’da, Ağustos ayında da ABD’de sınırlı sayıda piyasaya çıkartılıyor. BMW i8’in Avrupa fiyatı 126,000 Euro olarak belirlenmiş.

Ana Sayfa » Genel » BMW i8, Almanya ve ABD’de Piyasaya Çıkıyor