Bugünkü “Google I/O” Etkinliğinde Neler Göreceğiz?

Bugünkü “Google I/O” Etkinliğinde Neler Göreceğiz?

Bugün Google’ın yıllık teknoloji konferansı “Google I/O” yapılacak, peki bu etkinlikte neler göreceğiz?

Google I/O aslında geliştiricilere ve yazılımcılara yönelik düzenlenen bir konferans. Ama Google her yıl en önemli gelişmelerini ve ürünlerini burada duyurmayı tercih ediyor. Bugün akşam Türkiye saati ile 19:00’da başlayacak olan konferans, yine ilginç haberlere sahne olacak gibi görünüyor. Android başta olmak üzere, konuşulması beklenen konuları ve ürünleri aşağıda kısa başlıklar halinde sıraladık.

– Android Wear Tanıtımı
Her ne kadar Google’ın yeni giyilebilir cihaz işletim sistemi Android Wear hakkında bir sürü şey duymuş olsak da, büyük ihtimalle etkinlikte önemli yeri bu konu alacak. Söylentilere göre LG’nin yeni akıllı saati G Watch gösterilecek ve belki de katılımcılara dağıtılacak. Ayrıca buna bağlı olarak Google’ın sağlık alanındaki platformu Google Fit’de ayrıntılı tanıtılabilir.

– Yeni Android İşletim Sistemi
Android 4 işletim sistemi piyasaya çıkalı üç sene oldu ve bir sürü güncelleme ile ayakta kaldı. Ama artık yavaş yavaş yeni bir versiyonun zamanı gelmeye başladı. Bu senenin konferansında yeni Android işletim sistemini görme ihtimalimiz yüksek.

– Android TV’de Yenilikler
“Google TV” projesi le televizyonları ele geçirme planı pek istediği gibi gitmeyen Google, bu sene Android TV’yi ufaktan göstermeye başladı. Bu alanda bir de Chromecast ürününe sahip olan firma, daha fazla TV’de ismini görmek için Android TV platformuna yüklenecek gibi görünüyor.

– Araçlarda Android Kullanımı
Şimdiye kadar Android ismini mobil cihazlarda, bilgisayarlarda, TV’lerde ve bileklerimizde gördük. Peki ya arabaların nesi eksik? Google Ocak ayında “Open Automotive Allience”i duyurmuştu ve artık otomotiv firmalarının birşeyler gösterme zamanı geldi. En kötü ihtimalle Android akıllı telefonumuzla senkron çalışacak bir araç multimedya/navigasyon sistemi bekliyoruz.

– Ev Otomasyonu
Apple, bu seneki WWDC konferansında ev otomasyonu ile ilgili önemli bilgiler verdi ve vizyonunu sundu. Google’ın bundan aşağı kalacağını sanmıyoruz. Ufak ufak bu alanda da gelişmeler var. Önce Google gidip ev ısı kontrol sistemi Nest’i satın aldı, sonra da Nest gidip portatif video kamera sistemi Dropcam’i satın aldı. Peki bunların hepsi bir platformda nasıl birleşecek? Onu da bu seneki konferansta duyacağımızı umuyoruz.

– Google Glass’ın Resmen Piyasaya Çıkışı
Google Glass her ne kadar İngiltere’de de piyasaya çıkmış olsa bile, hala “Explorer” diye isimlendirilen Beta döneminde. Google’ın artık Glass’ı resmi bir ürün olarak sunmasının ve mağazaları stoklarla doldurmasının zamanı geldi. Belki bu akşam bunun da anonsunu görebiliriz.

– Android Silver
Bir süre önce Google’ın kendi markası olan çok başarılı Nexus akıllı telefon serisini bitireceğini ve “Android Silver” ismindeki yeni ve üst segmente hitap eden bir akıllı telefon ürünü çıkartacağını duyduk. Ama söylentiler bu duyurunun gelecek seneye kalabileceğini fısıldıyor, yine de merakla bekleyeceğiz.

– Yeni Bir Nexus Tablet
Yeni bir Android işletim sistemi duyurulursa, büyük ihtimalle arkasından bir de yeni Nexus tablet duyurusu gelecektir. Ama bu yeni tablet duyurusu bu akşam mı yapılacak, kimse ondan emin değil. Google, HTC’nin üreteceği söylenen yeni tabletini belki de senenin ikinci yarısı duyuruabilir.

– Chrome OS
Chrome OS işletim sistemi kullanan bilgisayarlar her yeni modelde güçlenmeye ve yayılmaya devam ediyor. Ama Windows veya OSX ile eşit şartlarda kapışabilmesi için daha alması gereken yollar var. Chrome OS için “Quantum Paper” isimli yeni bir arayüzden bahsediliyor ama bunu da bugün göremeyebiliriz. Nihayetinde Google 2 saatlik bir etkinliğe kaç duyuru sığdırabilir ki?

Bakalım bugün bunlardan hangilerini göreceğiz? Sizi etkinlik sırasında önemli gelişmelerle bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Ana Sayfa » Mobil » Android » Bugünkü “Google I/O” Etkinliğinde Neler Göreceğiz?