Deniz Yosunundan Çok Kuvvetli Pil Üretildi

Deniz Yosunundan Çok Kuvvetli Pil Üretildi

West Berkeley’de küçük bir laboratuarda yeşil birşeyler büyüyor ve tüm insanlığa çok faydası olacak.

Aslında deniz yosunlarından enerji üretme fikri yeni değil ama henüz piyasaya sürülecek bir ürün çıkamadı. Fakat alGAS isimli firma, deniz yosunlarından elektrik üretmek için uğraştıkları projeden sonuç almaya başlamış. Laboratuarın kurucusu Adam Freeman, ürettikleri yeni tip yosun pili ile bir Tesla elektrikli spor arabayı ile besleyebileceğini söylüyor.

Verilen bilgiye göre alGAS’ın ürettiği pil, şu anda telefon ve tabletlerde genel olarak kullanılan lityum-iyon pillere göre 200 kat daha verimli çalışıyor. Ayrıca deniz yosunundan piller daha hızlı şarj oluyor ve daha uzun süre kullanılabiliyor. Buna yosunlardaki çok ince liflerin, iyon akımını çok daha hızlı depolama ve iletme yeteneği sebep oluyor.

Tesla firması artık sadece ABD üretimi malzemeleri kullanmaya karar verdiğinden beri, Çin’de ucuz üretilen lityum-iyon pillere alternatif arıyor. Bu durum Freeman için harika bir fırsat olabilir, çünkü seri üretime geçmek için batarya ünitesi başına sadece 5,000 Dolar’a ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu tür yüksek verimli piller sadece cihazları değil, ileride tüm evimiz için bile yeterli olabilir.

Ana Sayfa » Genel » Deniz Yosunundan Çok Kuvvetli Pil Üretildi