Dijital Haberler Kağıdı Yakaladı

Dijital Haberler Kağıdı Yakaladı

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, günlük haberlerini İnternetten okuyanlar, gazeteden okuyanları geçti.

Ülkenin en büyük medya araştırma kuruluşlarından “Ofcom”un raporuna göre, İngiltere nüfusunun %41’i haberlerini online dergi ve gazetelerden okumayı tercih ediyor. Normal gazeteden haber alanların oranı ise %40. Ama aynı araştırmaya göre, TV %75 oran ile hala en popüler haber edinme aracı. Araştırmada asıl ilginç olan, haberlerini radyodan alanların oranlarının artmış olması.

Raporda İnternet haberlerindeki yükselmenin, çoğunlukla gençlerin kullanımı sayesinde olduğu belirtiliyor. Araştırmada, 16-24 yaş aralığındaki gençlerin %60’ının haberleri Facebook, Twitter, WhatsApp ve benzeri online kaynaklardan edindikleri belirtilmiş.

Ofcom’un araştırmasında ayrıca İngiliz gençlerinin haber okumak için %40 oranında akıllı telefonları ve %15 oranında da tabletleri tercih ettikleri ifade ediliyor. Karşılaştırma olarak, 55 yaş üzeri kişilerin %15’, cep telefonlarını ve %7’si tabletleri haber okumak için kullanıyor.

Uzmanlar, gençlerin haber kaynağı olarak İnternet kullanması hızla artsa bile, basılı gazete ve dergilerin kısa zamanda yokolacağını düşünmediklerini belirtiyorlar.

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Dijital Haberler Kağıdı Yakaladı