Dolby Vision Nedir ve Neden Önemli?

Dolby Vision Nedir ve Neden Önemli?

Dolby firması, TV’lerde görüntü kalitesini artırmak için yeni bir piksel teknolojisi sunuyor.

Şu anda sinema sektöründe film çekimlerinde kullanılan çok yüksek kaliteli kameraların çektiği görüntüleri, normal TV’lerde oynatmak mümkün değil. Hem çözünürlük çok yüksek, hem renk derinliği, hem de netlik ve parlaklık çok fazla. Bu çekilen yüksek kaliteli filmleri, ancak kalitesini ve çözünürlüğünü düşürerek evimizdeki televizyonlara uygun hale getirebiliyorlar.

İşte Dolby Vision bu kalite düşüşünü azaltmak ve bize evlerimizde pencerden dışarı bakıyormuşçasına canlı video görüntüleri izletmek için geliştirilmiş bir teknoloji. Dolby Vision’ın amacı, ekranlardaki piksel teknolojisini değiştirerek, her pikselde daha geniş renk aralığı, daha fazla parlaklık ve daha fazla netlik verebilmek. Dolby Vision sistemindeki pikseller, günümüz HD TV setlerindeki piksellerin 200 katı daha parlak olacak.

Dolby Vision destekleyen TV’lerde izlediğimiz görüntüler çok daha ayrıntılı ve gerçekçi olacak. Dolby daha şimdiden TV üretici firmalarla çalışmaya başlamış bile. İlk çıkacak Dolby Vision destekli ürünler aynı zamanda Ultra High Definition (4K) televizyonlar olacak.

Tek sorun şu ki, Dolby Vision sisteminde görüntüyü aktarmak için kullanılan sinyaller, ekstra renk ve netlik bilgisi yüzünden daha yüklü olacak. Yani aynı kablodan veya uydu bağlantısından, Dolby Vision kullanan filmler, daha fazla veri alanı isteyecek. Bu da bir seferde evimize gelen kanal sayısını azaltmak anlamına geliyor. Ama henüz bu sistemin ne zaman pratik kullanıma gireceği belli değil. Belki de bu yayınlar başlayıncaya kadar, evimize TV yayınlarını getiren kablo sistemlerinde de önemli bir gelişme olur.

Ana Sayfa » Genel » Dolby Vision Nedir ve Neden Önemli?