Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı Hala Çin’de

Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı Hala Çin’de

Çin üçüncü senedir, dünyanın en hızlı ve güçlü bilgisayarına sahip durumda.

Tianhe-2 isimli süperbilgisayar, 33.86 petaflops hızında yani saniyede quadrilyonlar seviyesinde işlem yapabiliyor. Çin’in teknolojideki gurur kaynaklarından biri olan Tianhe-2, Top 500 süperbilgisayarlar listesinin zirvesinde üçüncü senesini geçiriyor.

Almanya’nın Leipzig şehrinde düzenlenen “International Supercomputing Conference”de açıklanan listeye göre, ABD dünya çapında en çok süperbilgisayara sahip ülke. İkinci sırada artık tahmin edebileceğiniz gibi Çin geliyor. Bu ikisini İngiltere, Fransa ve Almanya takip ediyor.

Çin bu listeye yeni bir ülke değil. Bundan önceki süperbilgisayarı Tianhe-1A da, 2010 yılındaki listenin tepesine oturmuştu. Top500 listesini 21 yıldır hazırlayan ekip, ilk 10 süperbilgisayarın sırasının geçen seneden beri değişmediğine dikkat çekiyorlar.

Ayrıca listedeki bilgisayarların performans artışlarında da yavaşlama görülüyor. Ama gelecek senelerde göreceğimiz bazı yeni teknolojiler, bu liste için sıralamanın değişmesine sebep olabilir. Mesela Tianhe-2’nin performansının, yapılacak geliştirmeler ile 2018 yılında 100 petaflopsa çıkması bekleniyor.

Süperbilgisayarların performansını ölçmek doğal olarak çok zor ama bu iş için genelde “Linpack Benchmark” ismindeki bir program kullanılıyor. Bu benchmark programı, çözülmesi çok zor bir denklem setini çözme yöntemini kullanıyor. Bunun sonuçları ise o süperbilgisayarın listedeki yerini belirliyor.

Bu arada Nvidia da süperbilgisayarlarla ilgileniyor, bu linkten bilgi alabilirsiniz.

Ana Sayfa » Genel » Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı Hala Çin’de