E-Posta Hesabınız Çalındıysa Ne Yapmalısınız?

E-Posta Hesabınız Çalındıysa Ne Yapmalısınız?

Eğer e-posta adresiniz hacker’lar tarafından çalındıysa, bu klavuza bir bakmanızda fayda var.

Hatta çalınmadıysa bile bir bakmanız gerekli çünkü çalışnmaması için alabileceğiniz bir takım önlemlerden de bahsedeceğiz.

1) Hesabınızı Geri Almayı Deneyin
Çoğu durumda hacker’lar sadece şifrenizi öğrenir, değiştirir, e-postanızdan daha fazla yayılmak için gerekli başka postaları yollar ve hesabı öylece bırakırlar. Bu durumda hesabınızı hemen kurtarabilirsiniz. E-posta hesap sitenizdeki “Şifremi kaybettim” bölümünü kullanın ve hesabınıza giriş yapın. Bunun için yedek bir e-posta hesabı belirlediyseniz orayı da kontrol edin.

2) Kolay Şifreler Kullanmayın
Hesabınıza girebildiyseniz hemen şifrenizi değiştirin. Fakat sırf hatırlayabilmek için kolay şifreler kullanmayın. Şifreniz mutlaka şunların bir kombinasyonu olsun: Büyük harf, küçük harf, rakam, çeşitli semboller, alt çizgi ve tire. Eğer çok fazla web sitesinde kaydınız varsa, belki de Last Pass gibi tüm platformlarda senkron kullanabileceğiniz bir komple güvenlik ve şifre servisi işinize yarayabilir.

3) Diğer Cihazlardaki Şifrelerinizi De Değiştirin
Şifrenizi güvenli yeni bir şifre ile değiştirdikten sonra, e-posta hesabınızı kurduğunuz diğer cihazları da (iş bilgisayarınız, akıllı telefon ve tabletler) gözden geçirin ve hepsindeki şifreyi yenileyin.

4) Güvenlik Ayarlarınızı Kontrol Edin
E-posta servisinizin güvenlik ayarlarına girin ve hacker’ların herhangi bir şey değiştirmediğine emin olun. Özellikle bakmanız gereken yerler, kurtarma için belirlediğiniz ikinci yedek e-posta hesabınız, telefon bilginiz ve e-posta yönlendirme özelliğinin şüpheli bir yere ayarlı olup olmadığı.

5) Diğer Aktif Oturumları Kapatın
E-posta servisinizde bir “diğer cihazlardaki oturumları kapatma” özelliği olabilir. Güvenlik sayfalarında bulacağınız login bilgilerinin arasında bu özellik bulunur. Eğer e-posta hesabınızı bir İnternet Cafe veya halka açık bir yerde kullandıysanız, bu özelliği çalıştırmanız ve tüm diğer cihazlardaki açık kalmış olabilecek oturumları kapatmanızda fayda var. Mesela Gmail size bu özelliği sunar.

6) Tanıdıklarınızı Haberdar Edin
Arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza bir mesaj atıp başınıza geleni anlatın. Eğer farketmeden şüpheli bir e-posta açtıysanız, bundan bahsedin ve onları da uyarın. Ayrıca sizden gelebilecek tuhaf ve sıradışı e-postalar konusunda dikkatli yaklaşmalarını ve emin olamıyorlarsa sizinle bağlantı kurmalarını hatırlatın.

7) “İki Adımlı Onay” Güvenlik Özelliğini Kullanın
Çoğu e-posta servisi artık “İki Adımlı Onay” (2-step verification) mekanizması kullanyor. Bu özellik, e-posta hesabınıza girmek için sadece şifre değil, şifre yazdıktan sonra cep telefonunuza gelecek bir başka şifreyi de siteye girmeniz şeklinde çalışıyor. Dolayısı ile eğer bir hacker şifrenizi ele geçirdiyse bile, hep kullandığınız bir bilgisayardan giriş yapmadığı sürece, onay için sizin telefonunuza bir uyarı ve ikinci giriş şifresi gelecektir. Bu olmadan da hem hesabınıza başka biri giremez, hem de siz şüpheli bir durum olduğunu anlarsınız. “İki Adımlı Onay” özelliğini mutlaka aktive edin.

8) Aynı Şifreyi Kullandığınız Diğer Servisleri Düşünün
E-posta adresinizde kullandığınız şifrenin aynısını başka sitelerde de (Facebook, Twitter gibi) kullandıysanız, oradaki hesaplarınıza da birer kere girmeyi deneyin ve mutlaka bir terslik var mı diye kontrol edin. Eğer herhangi bir şeyden şüphelenirseniz, diğer sitelerdeki şifrelerinizi de hemen karışık birer farklı şifre ile değiştirin.

9) Şüpheli E-Postalara Hep Dikkat Edin
Bu tür e-posta veya hesap hırsızlıklarının ciddi bir kısmı, sahte postalardaki linklere tıklama sonucu gerçekleşiyor. Eğer tanımadığınız birinden bir e-posta aldıysanız, başlığı veya gönderilen e-posta adresi tuhafsa, emin olmak için asla açmayın ve hatta direk silin. Nasılsa aynı kişi, tanıdığınız biriyse veya çok gerekli ise size ulaşmak için başka bir yol bulacaktır. Tanıdığınız kişilerden gelen tuhaf postalardaki linklere ise körü körüne tıklamayın, emin olamadığınız durumlarda mutlaka o kişiye ulaşıp bir bilgi alın. Belki, onun hesabı da hacklenmiş olabilir.

10) Malware ve Trojan Taraması Yapın
Son olarak, e-posta hesabınızdan şüpheli bir mesaja veya linke tıklayıp da hacker’lara kapı açtıysanız, mutlaka bilgisayarınızda bir malware ve trojan taraması yapın. Bunun için kullanabileceğiniz bir sürü program var ama içlerinden Avast, Malwarebytes ve BitDefender’ı önerebiliriz. Bunların hepsini Download.com adresinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Ana Sayfa » Güvenlik/Koruma » E-Posta Hesabınız Çalındıysa Ne Yapmalısınız?