Facebook’tan ERDOĞAN’a Hakaret 6 Bin 80TL

Facebook’tan ERDOĞAN’a Hakaret 6 Bin 80TL

Türkiye bir süredir sosyal medya alanında kısıtlamalar, izlenme ve engellemeler ile yüz yüze gelirken sosyal medya alanında yapılan hakaretler konusunda cezalar gelmeye başladı.

Geçtiğimiz sene gezi olaylarında toplumsal hareketlerin büyük ölçüde sosyal medya üzerinden ses bulması, toplumsal anlamda sinirlerin gerilmesi sonucunda bir çok hesaptan kişi baz alınarak yazılan hakaret içerikli iletiler konusunda bir karar çıktı.

Ecem Fatma Abay adındaki üniversite öğrencisi bahsi geçen dönemde Facebook hesabı üzerinden paylaşılan bir iletinin Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içermesinde dolayı 6 bin 80 TL para cezasına çarptırıldı.

Facebook Hesabımı Başkası Kullanıyor!

Gezi olaylarının olduğu dönemde benzer iletileri yazan kişilere gece gerçekleşen polis baskını üzerine gözaltılar gerçekleşirken iletilerin yazıldığı hesapların sahipleri polis tarafından sorgulanmıştı. Ecem Fatma Abay ise o soruşturmada önüne bir kağıt konduğunu ve imzalamadığı taktirde tutuklanacağının ifade edilmesi üzerine kağıdı imzaladığını belirtirken imza attığı kağıttaki ifadenin ve iletinin kendisine ait olmadığını belirtti.

6 Bin 80 TL para cezası!

Bahsi geçen davaya bakan halim hakaret suçunun sabit olduğunu belirtirken sanık Ecem Fatma Abay’ın 6 bin 80 TL para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Peki siz verilen bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Facebook’tan ERDOĞAN’a Hakaret 6 Bin 80TL