Ford’dan Ultra Hafif Araba Konsepti

Ford’dan Ultra Hafif Araba Konsepti

Geleceğin arabaları daha hafif oalcak, daha az yakıt tüketecek ve daha uzun mesafe gidebilecekler.

İşte Ford firması da bu amacı gözönünde tutarak, yepyeni bir hafif araç konsepti çalışmış. Bir Ford Fusion araç üzerinde uğraşan firma mühendisleri, şu anda piyasadaki Fusion modellerinden 363 kilogram daha hafifletilmiş bir araba üretmeyi başarmışlar.

Bu proje sayesinde, normalde orta seviye bir aile sedanı olan Fusion, küçük boy bir Ford Fiesta’nın ağırlığına kadar düşürülmüş. Bu da toplam ağırlığın neredeyse %25 azaltılmış olması anlamına geliyor. Arabanın neredeyse her noktası alternatif malzemelerle yeniden yapılmış. Sağlam ama hafif çelik alaşımları, magnezyum, alüminyum ve karbon-fiber, kullanılan malzemelerden bazıları.

Ultra hafif Fusion’ın koltukları karbon-fiber’den, çoğu silindirik parça içi boşaltılmış çelikten, gövde ise yuakrıda belirttiğimiz malzemelerin bir karışımından üretilmiş. Camlar, iPhone’larda da kullanılan hafif ama çok sağlam Gorilla Glass malzemesi ve işlenmiş cam karışımlarından yapılmış. Arka cam ise istisna, çünkü plastikten.

Aracın motoru ise, Fiesta’nın yakıt tüketim özelliklerine sahip 1 litrelik üç silindirli EcoBoost motorla değiştirilmiş. Böylece normal bir Fusion gibi performans alınabiliyor ama Fiesta kadar benzin yakıyor. Bu yeni konsept otomobilin piyasaya çıkıp çıkmayacağı ile ilgili henüz bir açıklama yok.

Eğer az yakıt tüketip deli gibi hızlı gitmek istiyorsanız, gerçek arabaları bırakıp video oyunlarındaki arabalara bakmanız lazım belki, bu linkte tam da böyle bir yarış oyunu bulacaksınız.

Ana Sayfa » Genel » Ford’dan Ultra Hafif Araba Konsepti