Gelecekte Askerler Düz Duvarlara Tırmanabilecek

Gelecekte Askerler Düz Duvarlara Tırmanabilecek

Askerlere, Gecko isimli hayvanın duvarlara tımanma özelliğini kazandırmaya çalışan bir proje var.

ABD ordusuna bağlı İleri Savunma Teknolojileri Araştırma Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) bu özelliği gelecekte kullanabilmek için uğraşıyor. Z-Man ismi verilen projede amaç, askerlere sırtlarında tam yük ile her türlü dikey yüzeye tırmanma becerisi sağlanması.

Bunun için “Geckskin” adında yapışkan bir madde üretilmiş. Geckskin, Gecko ve örümceklerin istedikleri yere tutunabilme yeteneklerini kopyalayan bir madde. Moleküller arasındaki zayıf çekim gücünü anlatan “van der Waals” prensibine dayanıyor. Bir Gecko’nun ayaklarının altı, bu prensip sayesinde, nemlendiğinde istediği yere tutunan binlerce saç teli kalınlığında uzantı ile dolu.

Geckskin maddesi sayesinde araştırmacılar, 10 milimetrekarelik maddeye 272 kilogram ağırlık yüklemeyi başarmışlar. Bunu takiben üretilen Geckskin tutacakları ile, 100 kiloluk bir kişi 10 metre yükseklikteki cam duvara tırmanabilmiş.

Bu teknolojinin pratikte kullanımını, “Mission Impossible: Ghost Protocol” filminde, Tom Cruise’un bir gökdelene tırmandığı sahnede izlemiştik. Bundan sonra iş bu maddenin geliştirilip, savaş ortamlarında askerlerin kolay şekilde kullanımına sunulmasına kaldı anlaşılan.

Ana Sayfa » Genel » Gelecekte Askerler Düz Duvarlara Tırmanabilecek