Google +’a Erişim Engellendi!

Google +’a Erişim Engellendi!

Son dönemde adından sıklıkla bahsettiren ve birçok kişinin Twitter ve Youtube yasakları ile tanıdığı Telekominikasyon İletişim Bakanlığı (TİB) bir engellemeye daha imza attı.

TİB’in bu seferki hedefi Google Plus oldu.

Google’ın sosyal ağı olarak da adlandırılan Google +’a idari tedbir konularak aynı twitter ve youtube’de olduğu gibi erişimi engellendi. Günlük işlerini bu platformu kullanarak yapan ve google plus’a girmek isteyen kişiler ise twitter ve youtube’da yapıldığı gibi DNS değişikliği ve/veya VPN kullanımı ile bu yasağı aştı.

Yapılan resmi bir açıklama olmamakla birlikte TİB’in bu müdahalesi sonrası Google Plus kullanıcıları “5661 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” Yazısı ile karşılaştı.

Türkiye Alternatif erişim noktalarını öğrendi!

Silikonvadisi.tv Google Plus

Konu ile ilgili araştırmalarımız devam ederken bir çok Google Plus kullanıcısının DNS ayarlarını değiştirerek veya VPN kullanımı ile bu engellemeyi kısa sürede aştıklarını göz önünde bulundurursak görünen o ki Türk toplumuna getirilen bu erişim engelleri sayesinde alternatif yöntemler konusunda oldukça ilerlemiş ve bilgi edinmiş durumdayız.

Son gelen haber ile de Google Plus için verile idari tedbir ile erişim engelleme kararının kalktığı öğrenildi. Yani Google Plus çok yakında yeniden erişilebilir olacak. Bu durum engellenmesi ile engelin kalkma süresi bakımından bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Yani ülkemiz kötü bir olay da olsa yine engelleme konusunda bir ilke daha imza atmış oldu.

Konu ile ilgili resmi bir açıklama geldiğinde yine her zaman olduğu gibi en kısa sürede sizlere buradan konu ile ilgili bilgileri aktarıyor olacağız.

Peki siz Google +’a yapılan bu müdahale hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Ana Sayfa » Mobil » Google +’a Erişim Engellendi!