Google I/O Özel: Android Arabanıza Geliyor

Google I/O Özel: Android Arabanıza Geliyor

Google bugünkü konferansında arabalar için yeni servis platformu Android Auto’yu tanıttı.

Android Auto, araçlara Android’in gücünü ve servislerini taşımak için hazırlanmış bir yazılım platformu. Sürücülere araba kullanırken birçok servise kolayca erişim tanıyacak. Bunun için sadece Android telefonunuzu, arabanızın veri bağlantısına takmanız yeterli olacak. Tabii bunun için aracın multimedya sisteminin Android Auto uyumlu olması gerekecek.

Android Auto çalıştığında, tüm işlemler ve uygulamalar akıllı telefonunuzdan çalışacak, ama her şey arabanızın ekranında özel arayüz ile görülebilecek. Navigasyon, müzik ve mesajlaşma gibi özelliklerin hepsini sesli kumanda ile kolayca kullanabileceksiniz. Sesli komut ile müzik uygulamasını açıp direk favori şarkılarınızı dinlemeye başlayabilirsiniz.

Eğer harita özelliğini kullanmak isterseniz, Google Maps’i aracınızın ekranından direk sesli komut ile kolayca devreye sokup, gideceğiniz yeri söylemeniz yeterli olacak. Aynı akıllı telefondaki gibi aracınız size tek tek dönüşleri söyleyerek sizi yönlendirecek.

Arabadayken mesajlaşma da çok kolay. Yine sesli komutla gelen mesajları dinleyebilir, cevp vermek için konuşarak yazılı mesaj yollayabileceksiniz. Tüm bunları kendi uygulamalarında kullanmak için yazılım geliştiriciler, Google’ın yeni sunacağı Android Auto SDK (software developer kit) paketini indirebilcekler.

Google bu sene başında duyurduğu “Open Automotive Alliance” birliğine 40’dan fazla otomotiv firmasının dahil olduğunu belirtti. Bu senenin sonundan itibaren Android Auto destekleyen araba modellerini görmeye başlayabiliriz.

Ana Sayfa » Genel » Google I/O Özel: Android Arabanıza Geliyor