Google Play’de İzin Verirken DİKKAT!

Google Play’de İzin Verirken DİKKAT!

Uygulama dünyası hayatımızın büyük bir bölümünde yer etmiş durumda. Her işlemi hızla yaparken uygulama indirirken de bu hıza kapılıp bilmeden izin verdiğiniz belirli kriterler başınıza dert açabilir.

Google’ın uygulama mağazası Google Play Store’da gerçekleşen yeni bir güncelleme indirme işlemlerinizi hızlandırırken aynı zamanda ciddi bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Tehlike gizli ve derinden geliyor!

Bahsi geçen tehlikeyi kısaca açıklamam gerekirse eskiden Google Play üzerinden indirdiğiniz uygulamalar güncelleme sonrası yeni izin istemlerini sizlere bir uyarı ile belirtirken Google Play Store’un yeni sisteminde bu uyarılar artık gelmeyecek yani siz indirmiş olduğunuz uygulamanın güncellenmesi üzerinde hangi konularda izin verdiğinizi bilemeyeceksiniz.

Silikonvadisi.tv Google Play

Başka bir deyişle oldukça masumane izin isteklerinde bulunan bir uygulamanın güncelleme ile tüm listenize ulaşma ve bu kişilere mesaj atması yeni bir güncelleme ile mümkün kılınırsa bu durum siz izin vermeseniz de otomatikman kabul edilmiş sayılacak. Durum böyle olunca da kontrol tamamen sizden çıkmış olacak.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Bu konuda yapılabilecek şeyler ise birkaç madde ile sınırlı. Öncelikle yapmanız gereken güvenmediğiniz uygulamaları indirmemek ve/veya zaman zaman güncellemelerinizi kontrol etmek. İkinci olarak bu konuda alabileceğiniz tedbir ise uygulamaları otomatik güncellemeye kapatmak.

Peki siz Google‘ın uygulama mağazasında yaptığı bu değişiklik konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Ana Sayfa » Mobil » Android » Google Play’de İzin Verirken DİKKAT!