Gübreden İçme Suyu Üretildi!

Gübreden İçme Suyu Üretildi!

Ülkemizde özellikle hayvancılığın yaygın olması sebebi ile olduk çok miktarda bulunan ve farklı alanlarda kullanılan gübre içme suyuna dönüştürüldü.

Gübre birçok yönden farklı canlılara ve ürünlere fayda sağlasa da doğru kullanılmadığı takdirde yaymış olduğu gazların doğaya olan zararı da azımsanamayacak boyutta. Michigan Üniversitesi‘nden bilim insanları ise bu konu üzerinde oldukça ilginç bir çalışmaya imza atarak gübrenin içindeki suyu içme suyuna dönüştürdü.

Gübere’nin su oranı üretime uygun

Gübrelerin %90’ının su geri kalanının da hastalığa sebep olabilecek maddelerden oluştuğunu ifade eden bilim insanları kullandıkları teknikle gübrenin içerisindeki %90 lık su oranını hayvanların içebileceği temizlikte içme duyuna çevirdiklerini açıkladı.

Bu durum giderek azalan temiz su rezervi açısında ve gübrenin doğaya verdiği kısmi zararlar için oldukça büyük önem taşıyor. Bilim insanlarının geri dönüşüm konusunda verdikleri rakamlar ise oldukça dikkat çekici.

378 Litre gübreden 190 litre su üretebildiklerini açıklayan bilim insanları, organik bir kirletici olarak adlandırılan gübrenin bu dönüşüme uğramasının hem dünya su rezervine hem de dünyaya yayılan kirli gazların bir nebze de olsun engellenmesine oldukça katkı sağlayacağını vurguladı.

Ana Sayfa » Genel » Gübreden İçme Suyu Üretildi!