Hacker’lar Yeni Bir Yöntem Keşfetti: Akıllı TV

Hacker’lar Yeni Bir Yöntem Keşfetti: Akıllı TV

Akıllı TV’ler en yeni cihaz kategorilerinden biri, ama hızla yayılmaları şu anda bir tehdit oluşturuyor.

Hacker’lar, korunan ev ağlarına girmenin bir yolunu buldular, akıllı TV’ler üzerinden. Forbes’un raporuna göre, Kolumbiya Üniversite’sinde keşfedilen bu güvenlik problemine, akıllı TV’lerin kumandalarındaki aklllı işlevleri çalıştıran butona atıf olarak “Kırmızı Buton açığı” ismi verilmiş.

Avrupa’nın yeni hibrid yayın sisteminde, yayıncı firma hem TV sinyallerini, hem de onunla paralel web servislerini aktardığı içerik sinyallerini beraber iletiyor. Havadan alınan bu yayınlara sızmak için, hacker’ların ya bir çatı antenine, ya da bir drone’a takılı antene ihtiyacı var. Bu antenle sisteme uygun kendi web içerik sinyallerini gönderiyorlar ve akıllı TV’ler de bu kaçak yayını alıyor.

Hacker’ın gönderdiği kaçak yayın sinyalini alan TV’de kötü niyetli kod çalıştırılıp, onun bağlı olduğu ev ağınıza sızmak mümkün olabiliyor. İşin kötü tarafı, bu yöntem şu anda herhangi bir şekilde takip edilemiyor. Bu sinyalleri doğru donanım kurup, farkedip takip etseniz bile, hacker’lar çoktan kaçmış olabilir.

Avrupa’da şu anda dijital karasal Digital Video Broadcast (DVB) sistemi yayın olarak kullanıldığı için tehlike mevcut. Ama ABD’de henüz bu sistemin bir benzerinin kullanımı görüşüldüğü için, açığın yama yapılması sözkonusu olabilir.

Ana Sayfa » Güvenlik/Koruma » Hacker’lar Yeni Bir Yöntem Keşfetti: Akıllı TV