Havada Duran Nesnelerin Ustası: Crealev

Havada Duran Nesnelerin Ustası: Crealev

Manyetik kaldırma bazen gözümüze sihir gibi gözüküyor, bu işin ustası ise Crealev firması.

Crealev, manyetik kaldırma (levitasyon) teknolojisini günlük hayata yerleştirmeye çalışan bir firma. Bunu denerken yaptıkları şeyler ise ağzınızı açık bırakacak cinsten. Uzmanlık alanları ise havada duran çeşitli nesneler.

Manyetik alanları kullanarak nesneleri havada tutma fikri yeni değil tabii ki. Hatta olabilecek en büyük uygulaması MAGLEV trenler. Manyetik levitasyon ile havada hareket ederek sürtünmeyi azatıp, yüksek hızlara çıkabiliyor bu tür trenler. Ama günlük nesneleri havada duruken görmek çok tuhaf gelebilir.

Mesela bir ayakkabı, bir kitap, üzerine ağırlık konulmuş bir yastık gibi günlük nesneleri, hiçbir şeye değmeden havada görmek bir sihir gösterisi izlemek gibi. Ama olan aslında çok basit. Crealev çeşitli manyetik levitasyon modülleri üretiyor. Alt tarafta elektrikten güç alan bir manyetik alan tablası ve üstte de güçlü bir mıknatıs diski olan bu modüller, çalıştırıldıklarında üzerine koyduğunuz nesneleri havada tutabiliyorlar.

İki parça birbirinden 30mm ile 87 mm şeklinde değişen mesafelerde ayrı durabiliyor. Asıl mucize, bu modülün alt parçasını bir stand (veya dolap, masa altı) içine gömüp, üst disk parçasını da havada durmasını istediğiniz nesnenin içine yerleştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Alın size havada süzülen nesneler.

Daha fazla bilgi ve ürünler için Crealev’in web sitesine, bu linke tıklayarak gidebilirsiniz.

Ana Sayfa » Genel » Havada Duran Nesnelerin Ustası: Crealev