Honda Markası Uçuşa Hazır

Honda Markası Uçuşa Hazır

Japon firması Honda araba, motorsiklet, robot yapıyor, sırada uçak var.

Mühendislik becerilerini yollardan sonra havada denemek isteyen Honda, kendi sınıfında dünyanın en hızlı, en sessiz ve en az yakıt harcayan uçağını yapmayı başardı. HondaJet isimli bu proje, ilk test uçuşlarını tamamladı ve ilk uçakları 2015’de hizmete sokmayı planlıyorlar. Gerekli izinler alındığı anda HondaJet ilk partide 10 adet uçakla piyasada olacak.

Tasarımı yapan Kuzey Carolina’da bulunan Honda Aircraft Company, HondaJet’de farklı bir şey denemiş. Uçağın iki adet Honda HF120 Turbofan jet motoru, kanatların altında değil üstünde. Mühendisler bu tasarımın kabinde daha az ses yolaçtığını ve uçağın daha az yakıt tüketmesini sağladığını belirtiyorlar. Ayrıca bu sayede kabinde yolcu ve kargoya daha fazla yer ayırılabiliyormuş.

Pilotlar ise önlerinde üç adet 14 inçlik ekranda tüm uçuş kontrollerini görebiliyorlar. Ekranların hepsi dokunmatik ve uçak en son teknoloji sistemlerle donatılmış. Fakat uçağı uçurmak için tek bir pilot yeterli. İlk test uçuşunda HondaJet havada 84 dakika kalmış ve yaklaşık 5,000 metre yüksekliğe çıkmış.

Ana Sayfa » Genel » Honda Markası Uçuşa Hazır