HP’nin Keşfi İle Bilgisayarlarda Devrim Olacak

HP’nin Keşfi İle Bilgisayarlarda Devrim Olacak

“The Machine” ile HP geleceğin süperbilgisayarlarını yaratmayı hedefliyor.

HP’nin buluşu olan The Machine, her ne kadar ilk seferde akla son senelerin popüler dizisi “Person of Interest”i getirse de, aslında henüz o hale gelmemiş bir konsept. The Machine bir masaüstü bilgisayar, bir sunucu veya bir istemci değil. Bunların hepsinin bir karışımı ve geleceğin yüksek miktarda veri işleme yeteneğine sahip süper bilgisayarlarının ilk adımı olabilir.

HP’nin verdiği bilgiye göre, The Machine 250 nanosaniyede 160 petabyte büyüklüğünde veri işleyebilecek. Veya şöyle de diyebiliriz, saniyenin milyarda biri kadar zamanda 640 terabyte veri hesaplanabilecek.

Bunu başarmak için genel işlevlere sahip işlemcilerdense, yığınla küçük ama özelleşmiş işlemci kulanılıyor. Her işlemci ve çekirdek birbirine ışık teknolojisi kullanan fotonik silikon bağlarla bağlanmış. Klasik bakır yerine ışık kullanmak, hem veri aktarım hızını artırıyor, hem de kullanılan enerjiyi ciddi şekilde azaltıyor. Bu teknoloji ile güçlendirilmiş sunucular, şu andaki en kuvvetli sunucu örneklerinden altı kat hızlı çalışacak ama seksen kat az enerji kullanıyor olacak.

The Machine teknolojisinin küçültülmesi durumunda, gelecekte cep telefonları bile müthiş veri işleme gücüne sahip olabilecek. HP ilk kullanılabilir örnekleri 2015 yılında sunmayı umuyor ve bu teknolojinin herhangi bir bilgisayara uygulanmasının en erken 2018 yılını bulacağını tahmin ediyor. Aşağıda The Machine’i açıklayan bir HP videosu izleyebilirsiniz.

Ana Sayfa » Genel » HP’nin Keşfi İle Bilgisayarlarda Devrim Olacak