İlk Dijital Fotoğraf Makinası Apple’dan Çıkma

İlk Dijital Fotoğraf Makinası Apple’dan Çıkma

Dijital fotoğraf makinalarının ilk örneğini Apple ve Kodak’ın beraber yaptığını biliyor muydunuz?

1990’larda Steve Jobs’un bir süre Apple’ın başında olmadığı dönemde, Apple ilginç ürünlerle uğraşmış. O dönemde piyasaya sürülen ama zamanı için çok ileride olup da tutulmayan Newton PDA cihazı bunlardan biri. Ayrıca Apple az bilinen bir ürün daha çıkartmış, ilk dijital fotoğraf makinası olan QuickTake 100.

20 Haziran 1994’de raflara konulan QuickTake 100, ilk seri üretim dijital fotoğraf makinasıydı. 749 Dolar’lık fiyatı ile çok popüler olmadı ama bir çağın başlangıcını yaptı denilebilir. Fakat çok az bahsedilmesinin sebebi, cihazın tasarımının aslında Apple’dan çıkmamış olması deniliyor.

QuickTake 100’ün tasarımı aslında fotoğraf firması Kodak’a ait. En fazla 8 adet 640×480 piksellik (veya 16 adet 320×240 piksellik) fotoğraf çekebilen QuickTake 100, asıl alanı olan fotoğraf rulosu işini baltalamasın diye, Kodak’ın kendi ismiyle piyasaya süremediği bir ürün. Hatta aslında kamerada kullanılan ilk CCD görüntü yakalama çipi bile yanlışlıkla icat edilmiş.

Nihayetinde Kodak’ın üstüne ismini koymak istemediği ve Apple’ın da satmayı başaramadığı bu dürbün şeklindeki fotoğraf makinası, şimdiki dijital kameraların atası. İyi ki doğdun QuickTake 100.

Ana Sayfa » Genel » İlk Dijital Fotoğraf Makinası Apple’dan Çıkma