İlk Evrensel Fontu Oluşturmaya Yardım Eder Misiniz?

İlk Evrensel Fontu Oluşturmaya Yardım Eder Misiniz?

Bilgisayarda grafik tasarım yapanlar, fontlarla ilgili çeşitli sıkıntıları bilirler.

Farklı şekiller ve tasarımlarda binlerce, belki onbinlerce font var piyasada. Bedava olanları veya para ile satılanları var. Türkçe karakter destekleyenleri var ama çoğu desteklemez. Peki tüm dünya çapında kabul edilmiş bir font seti olsaydı işe yarar mıydı? Peki bu font nasıl bir font olmalı, tasarımına kim karar verecek?

İşte kalemleri ile bildiğimiz firma BIC, bu konuda bir deney yapmaya karar vermiş. “Universal Typeface Experiment” ismindeki bu deney, dünya üzerinden katılan herkesin el yazısı ile oluşturulmuş bir font seti yaratmayı amaçlıyor.

Şu ana kadar 85 ülkeden 406,291 kişinin katıldığı deney şöyle çalışıyor. Yukarıda linkini verdiğimiz siteye gidip kayıt oluyorsunuz. Kendi el yazınız ile size gösterilen tüm harfleri tek tek yazıyorsunuz. Bunun için ister fare kullanın, ister dokunmatik ekranlı bir cihaz veya çizim tableti kullanın, site sizi ne yapmanız gerektiği noktasında yönlendiriyor. Her bir harfi ayrı bir kutu içinde yazacaksınız.

Tüm harfleri yazdığınız zaman, sitedeki tarama mekanizması, sizin harfleriniz ile diğer yazılmış tüm harfleri karşılaştırıyor. Her harfin şekline göre tüm yazılanlardan bir ortak payda çıkartıyor. Her yeni harf yazıldığında, o harfin ortak paydası, çizilen şekle göre yeniden ayarlanıyor ve bir ucu, kenarı, genişliği veya uzunluğu değişebiliyor.

Sitedeki “Explore” başlığı altında, deneye katılanların cinsiyet oranları, yaşları, ülkeleri ve mesleklerine bakabiliyorsunuz. Mesela şu ana kadar Türkiye’den 2902 karakter yazılmış. Deney sonunda BIC evrensel bir font üretmiş olacak ve bu font herkesin kullanımına açılacak.

Ana Sayfa » Genel » İlk Evrensel Fontu Oluşturmaya Yardım Eder Misiniz?