iOS 8, Hangi iCihaz’lara Gelecek/Gelmeyecek!

iOS 8, Hangi iCihaz’lara Gelecek/Gelmeyecek!

Apple’ın yeni nesil yazılım sürümlerini tanıttığı WWDC 2014, dün San Francisco’da gerçekleşti! Bakalım iOS 8, hangi iPhone/iPod/iPad modellerine gelecek, hangilerine gelmeyecek!

Akıllı teknoloji pazarının önde gelen üreticilerinden biri olan Apple, dün Türkiye saatleriyle 20:00’da yeni nesil yazılımlarını tanıtmıştı. Mac cihazları için Mac OS Yosemite ve iPhone, iPod Touch ve iPad modelleri içinse iOS 8’in tanıtıldığı etkinliği tüm detaylarıyla sizlerle de paylaşmıştık.

Apple’ın akıllı cihazları için geliştirilen yeni nesil işletim sistemi iOS 8’in ilk Beta sürümü, bugün yayımlanıyor. Uygulama geliştiricileri için yayımlanan iOS 8 Beta 1’in ilk adımda birçok hata ile karşımıza çıkacağından bahsedebiliriz. Yayımlanan deneme ve geliştirme sürümü olan iOS 8, bazı iCihaz’larda desteklenmeyecek ve güncellenebilir olmayacak.

Apple’ın belirttiği resmi raporlara göre iOS 8, Apple’ın akıllı telefon modelleri olan iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone(6)’da, tablet modelleri olan iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Air ve yalnızca 5. Jenerasyon iPod Touch modelinde güncellenebilir olacak.

Saymadığımız modeli farketmişsinizdir; iPhone 4. Geçtiğimiz yıl iOS 7 güncellemesinin ardından yavaşladığından şikayet edilen ve iOS 6’ya geri dönüşü yapılamayan iPhone 4, bu yıl yayımlanacak iOS 8 ile güncellenmeyecek. Geçtiğimiz yıl iPhone 3GS’e destek sağlamayan iOS 7, bu yıl da iPhone 4 ile sınırlı kalacak.

Aslında Apple’ın neden böyle sınırlama getirdiğine karşı kullanıcı tarafında büyük bir önyargı oluştursa da, Apple, en mükemmeli sunmayı hedeflediğini savunuyor ve “iPhone/iPad’de donma ve/veya kilitlenmeler olmaz” sloganını böylelikle korumuş oluyor. Bu Apple’ın klişeleşmiş pazar stratejisi olarak adlandırılabilir.

(iOS 8’e destek veren iCihaz’ların listesini, görselleriyle görmek ve sahip olduğunuz modellerle karşılaştırmak için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.)

Ana Sayfa » Mobil » iPhone » iOS 8, Hangi iCihaz’lara Gelecek/Gelmeyecek!