iOS 8 İle Arabanızı Asla Kaybetmeyin

iOS 8 İle Arabanızı Asla Kaybetmeyin

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 8 beta sürümü ile geliştiriciler sunuldu ve gizemleri çözülmeye başlandı.

iOS 8’in beta sürümünün kodlarını karıştıran bazı kişiler, saklı özellikleri arasında bir “arabanızı park ettiğiniz yeri bulma servisi” özelliği keşfettiler. Bu özelliğin iOS 8 piyasaya çıkınca aktive olup olmayacağı bilinmiyor ama WWDC 2014’de bundan bahsedilmemişti.

Görünen o ki, iOS 8’in harita fonksiyonunun içinde gizli mor renkli işaret ikonları bulunuyor. Bunların isimleri de kod içinde “parking pin” (parketme iğnesi) olarak belirtilmiş. Buradan yola çıkan geliştiriciler Apple’ın ileride, arabanızı park ettiğiniz yeri kolayca bulmanızı sağlayacak otomatik bir işaretleme servisi açacağını düşünüyorlar.

Bunu destekleyen bir bilgi de Apple sitesi 9to5Mac’den geldi. Verilen bilgiye göre, Apple’ın iPhone 5S’deki hareket sensörü olan M7 işlemcisinin, arabanızın park etmesini algılaması ve otomatik olarak işaretleme yapması mümkün olabilecekmiş. iPhone 5S aracın duraklaması ve parketmesi arasındaki farklı, arabanın kapısının kapanmasındaki titreşimi algılayarak bileceği tahmin ediliyor.

Buna benzer servisler, AppStore’daki çeşitli uygulamalarda var ama şimdiye kadar iOS içinde bir özellik olarak desteklenmemişti.

Ana Sayfa » Mobil » iPhone » iOS 8 İle Arabanızı Asla Kaybetmeyin