iOS 8’de Oyun Geliştiriciler İçin “Metal” Platformu

iOS 8’de Oyun Geliştiriciler İçin “Metal” Platformu

Apple, Pazartesi günü düzenlediği WWDC (Worldwide Developers Conference) etkinliğinde, oyun geliştiriciler için yeni bir özellik açıkladı.

Metal ismi verilen bu oyun geliştirme platformu, Apple’ın mobil cihazlarında daha yüksek grafik kalitesi elde edebilmek için oluşturulmuş bir API (Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü) içeriyor.

Metal platformu sayesinde, tüm iOS cihazlarında geliştirilen oyunlar, cihazın işlemci ve grafik çipi donanımına daha fazla hakim olabiliyor . Ayrıca oyunların bu cihazlarda kullandığı grafik kaynakları da azaltarak, pil ömrünü artırmayı hedefliyor.

WWDC’de konuşan Apple’ın uygulama mühendisliğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Metal API’si kullanan oyunların, OpenGL kullanan oyunlardan daha iyi performans vereceğini belirtti. Metal bu sene piyasaya çıkacak iOS 8 güncellemesi ile birlikte kullanılır hale gelecek. Platform, en son Apple cihazlarındaki A7 işlemcilerle çalışacak şekilde tasarlanmış. Yani daha iyi grafikli oyunlar oynamak istiyorsak, elimizdeki iPhone ve iPad‘leri, yenileri ile değiştirmemiz gerekecek.

Metal dışında iOS 8’in WWDC’de açıklanmayan tüm gizleri ve yeniliklerini, bu linkteki haberde okuyabilirsiniz.

Ana Sayfa » Mobil » Mobil Uygulamalar » iOS 8’de Oyun Geliştiriciler İçin “Metal” Platformu