Iraklılar Çareyi “FireChat” Uygulamasında Buldu!

Iraklılar Çareyi “FireChat” Uygulamasında Buldu!

Irak hükümetinin site ve mobil uygulama yasakları her geçen gün biraz daha artıyor! Irak’lılar çareyi sosyal mesajlaşma uygulaması FireChat’de buldu!

Sürekli yeni yasaklarla vatandaşların iletişimine engeller getiren Irak hükümeti, bulunan son mobil uygulama ile çaresiz kaldı. Facebook Messenger, WhatsApp, Viber, Tango, Skype v.s. mobil mesajlaşma uygulamalarının yasaklandığı Irak’ta, vatandaş son çare olarak geçtiğimiz aylarda uygulama marketlerinde indirilebilir olan FireChat’i kullanma kararı aldı.

Diğer sosyal mesajlaşma uygulamalarının internet bağlanma zorundalığına karşın, akıllı cihazlar üzerinden kapalı bir sistem olarak FireChat, hükümetin erişim engeline takılmayan tek uygulama olarak ün kazandı. 10.000 kişi arasında kapalı sistem olarak mesajlaşmalara imkan tanıyan uygulama, Mesh teknolojisini kullanıyor.

İlk olarak Tayvan’da popülerlik kazanan uygulama, geçtiğimiz haftalarda iOS cihazlarının ardından Android’li cihazlara gelmiş ve 230 feet mesafe içerisinde görüşmelere imkan tanıyor. Bakalım Irak hükümetinin kapalı sistem iletişim uygulamasına tepkisi nasıl olacak.

Ana Sayfa » Mobil » Mobil Uygulamalar » Iraklılar Çareyi “FireChat” Uygulamasında Buldu!