Mac’te Formatlanan Windows Formatlı Usb Disklerin PC’lerde Görüntülenememe Sorunları

Mac’te Formatlanan Windows Formatlı Usb Disklerin PC’lerde Görüntülenememe Sorunları

Mac OS X üzerinde MS-DOS FAT, ExFAT veya NTFS (Windows NT Filesystem) formatlı diskleriniz, kimi PC’lerde kullanılamıyor ve “bu disk formatlanmalı” uyarısıyla karşılaşıyorsanız aşağıda anlattığım şeklide diskleri formatlayabilirsiniz.

1) Disk İzlencesi uygulamasını açarak sol sütundan formatlamak istediğiniz diski seçin (GB büyüklüğü yazan satırı seçmelisiniz)

2) Pencerede bölüntüle sekmesine girerek Bölüntü Yerleşimi menüsünden diski kaç parçaya bölmek istediğinizi seçin. (Bir parçasını Mac, Bir parçasını Windows formatlı yapmak istiyorsanız 1’den fazla bölüntü oluşturabilirsiniz)


3) Altta yer alan Seçenekler düğmesine tıklayarak bölüntü düzeni olarak Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record)’u seçin ve pencereyi onaylayın.

windows_disk_format_02-620x406
4) Uygula düğmesine basarak format işlemini tamamlayın.

NOT: Disk İzlencesi ile formatlanan disklerin ana bölüntü düzeni Intel işlemcili Mac’lerde Guid, PowerPC işlemcili Mac’lerde Apple Bölüntü haritasıdır. Bu seçenekler, ilgili bilgisayarlar için başlangıç sistem diski yapma üzerine konumlandırılmıştır. Yukarıda anlatılanlar, Windows platformu ile dosya alışverişi yapacağınız USB flash bellekler için uygun bir yöntemdir. Eğer formatlayacağınız diski aynı zamanda Mac için başlangıç diski olarak da kullanmayı düşünüyorsanız Master Boot Record seçeneğini kullanmamalısınız.

Ana Sayfa » Macintosh » Mac’te Formatlanan Windows Formatlı Usb Disklerin PC’lerde Görüntülenememe Sorunları