Mini X-Ray Cihazı, Suçluların Kabusu Olacak

Mini X-Ray Cihazı, Suçluların Kabusu Olacak

Dünyanın ilk elde taşınabilen X-Ray tarayıcısı üretildi: Mini Z

“American Science and Engineering” (AS&E) isimli firma, ilk kez X-Ray teknolojisini portatif bir cihaza kadar küçültmeyi başardı. “Mini Z” isimli tarayıcı polis ve güvenlik güçlerinin en büyük yardımcılarından biri olacak gibi görünüyor.

Mini Z boyuna göre çok becerikli, onunla araçlar kolayca taranabiliyor. Cihaz patlayıcıları, uyuşturucuları, silahları ve hatta 3D yazıcılardan çıkmış plastik silahları bile görebiliyor. Yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki tarayıcı çok büyük olmadığı için, sıkışık ve dar yerlere bile girebiliyor. Şüpheli arabaları, tekneleri veya duvarları taramak için ideal. Ama yaydığı ışınlar sadece 1-2 metre kadar uzanabiliyor.

Cihaz, havaalanlarındaki büyük boy güvenlik kapılarında kullanılan “Z Backscatter” teknolojisinin aynısını kullanıyor. Ama tıbbi X-Ray cihazlarındaki gibi organik maddenin içine işlemiyor, karşılaştıkları maddelerden sekiyor ve geriye gelen ışınların okunması ile bir görüntü oluşuyor. Mini Z’nin arkasındaki tablet ekran, ışınlardan geri gelen görüntüyü gerçek zamanlı gösteriyor ve bir nesnenin farklı açılardan hemen görüntülenmesini sağlıyor.

Mini Z’nin resmi web sitesinde ayrıntılı bilgi ve bir X-Ray tarama simülasyonu bulabilirsiniz, buraya tıklayıp siteye gidebilirsiniz.

 

Ana Sayfa » Güvenlik/Koruma » Mini X-Ray Cihazı, Suçluların Kabusu Olacak