Mobil veri de Büyük Patlama!

Mobil veri de Büyük Patlama!

Akıllı telefon ve tabletlere olan ilgi giderek artarken buna paralel olarak data kullanımı da katlanarak artmaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıl sadece 356 Megabyte veri kullanan ortalama bir mobil cihaz kullanıcısı, 2018 itibari ile her ay yaklaşık 3 Gigabayt veri kullanıyor olacak.

Mobil veri kullanımı neden artıyor?

Aslında bu sorunun cevabı sorunun içerisinde yatıyor. Mobil veri kullanımı artıyor çünkü Dünyada mobil kullanıcı sayısı çığ gibi büyüyor. Buna paralel olarak da mobil cihazları üzerinden yapılan işlemler ve kullanılan veri artıyor.

Mobil market strateji uzmanlığı ve araştırma şirketi iGR verilerine göre, 2013 yılında ayda ortalama 1,4 milyon Terabyte veri mobil şebekeler üzerinden taşındı ve 2018 de bu miktarın ayda 13,5 milyon Terabayt’ı geçmesi bekleniyor.

Mobil şebeke yöneticilerini zorlu günler bekliyor!

mobil veri kullanımı silikonvadisi.tv

Yakın zamanda informa ve Mobidia tarafından yürütülen bir çalışmaya göre LTE kullanımında oldukça önde olan ABD’de LTE(4G)hücresel veri kullanan akıllı telefon kullanıcılarının oranı 3G etkin akıllı telefon kullanıcı sayısının %36 üzerinde. Dünyanın en büyük LTE marketi olan Japonya ve Güney Kore’de bu oran çok daha açık ve %67’ye %132 şeklinde.

2012’de dünya çapında yaklaşık 1 milyar HSPA(Yüksek hızlı veri yükleme paketi) ve 60 milyon LTE(4G) kullanıcısı vardı. Aynı kaynağa göre 2018 yılında LTE abone sayısı yaklaşık 1.35 milyara ulaşıyor olacak. Bu durum yakın gelecekte mobil şebeke yöneticilerine zorlu görevler düşeceğini gösteriyor.

Vizyon ARGE Satış ve Çözüm Yöneticisi, Armağan Baş konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Yeni nesil ağ teknolojilerinin sürekli yenilenerek hayatımızın bir parçası olduğunu görmek artık alışılageldik bir durum. Daha yüksek veri erişim ihtiyacı beraberinde daha yüksek erişim kapasitelerini getiriyor. 3G ve 4G LTE-Advanced ile yüksek trafik analizi, optimizasyonu ve güvenliği yanında trafik analizi sonunda elde edilebilecek bilgilerin servis kalitesi alanında Mobil Operatör ve Internet Servis Sağlayıcılara getireceği katma değer bir kez daha anlaşıldı.”

Peki siz mobil veri kullanımında beklenen bu patlamanın getireceği sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ana Sayfa » Mobil » Mobil veri de Büyük Patlama!