Bu akıllı telefon 50 TL!

Bu akıllı telefon 50 TL!

Popüler internet tarayıcısı Firefox’un yaratıcısı Mozilla, çok ucuz cep telefonu üretimine başlıyor.

Normalde pahalı oldukları için çoğu gelişmekte olan ülkede satın alınması zor olan akıllı telefonlar konusuna Mozilla bir çözüm getiriyor. Hindistan’da birkaç ay sonra satışına başlanacak olan Firefox OS işletim sistemli akıllı telefonlara, 25 Dolar fiyata sahip olunabilecek.

Mozilla bu proje için iki Hintli firma ile çalışıyor. Intex ve Spice firmaları, Mozilla’nın ucuz cep telefonu rüyasına destek oluyorlar. Bu ucuz akıllı telefonun işletim sistemi olan Firefox OS, HTML5 bazlı bir sistem. Üzerindeki tüm uygulamalar web tabanlı ve düşük teknik donanım özellikli cihazlarda bile hızlı çalışıyorlar.

Aslında Mozilla şu anda çeşitli ülkelerde Firefox OS sistemli telefonlar satıyor. Ama bu telefonların donanımı daha iyi ve fiyatları da 50-60 Dolar civarında. Ama Hindistan’da bu kadar ucuz bir model üretilebilmesinin sebebi, hem işçiliğin ucuz olması, hem de kulanılan parçaların Çin bazlı firmalardan, oldukça uygun fiyatlara alınıyor olması.

Mozilla, Firefox OS telefonunun yazılım desteği tarafında da Tayvan’ın en büyük mobil operatörü olan Chunghwa Telecom ile bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Ana Sayfa » Mobil » Bu akıllı telefon 50 TL!