NASA’nın İlk Yıldız Gemisi Tasarımı Ortaya Çıktı

NASA’nın İlk Yıldız Gemisi Tasarımı Ortaya Çıktı

Amerikan Uzay Araştırmaları Kurumu NASA, galaksiyi keşfe çıkacak ilk uzay gemisinin tasarımını gösterdi.

Henüz daha çok erken bir tasarım aşamasında olmasına rağmen, gösterilen 3D imajlar heyecan verici. 100 yıldır uzayın keşfi ile ilgili kitaplar, diziler ve filmler görüp geçirdikten sonra, tüm bilimkurgu meraklıları bu haberden etkilenmiş durumda.

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde warp motoru tasarımları ile uğraşan mühendis Dr.Harold White ve 3D grafik sanatçısı Mark Rademaker’in ortak çalışması sonucu bu imajlar ortaya çıkmış. Bu tasarım, ince uzun bir gövde ve onun etrafında monte edilmiş, warp atlayışı yapmayı sağlayacak motoru bulunduran çember parçalardan oluşuyor.

Deneysel uzay gemisiIXS Enterprise”, ismini ünlü bilimkurgu dizisi Star Trek’deki ana yıldız gemisi olan Enterprise’dan (Atılgan) almış. Fakat gerçekte bu gemi ışıktan hızlı hareket etmeyecek, çünkü bu durum Einstein’ın görecelik teorisine aykırı bir durum. IXS Enterprise, warp motoru ise çevresinde uzay-zamanı büken bir enerji küresi oluşturacak. Bu kürenin içinde uzaydaki farklı mekanlara çok hızlı yolculuk yapılabilecek.

White ve ekibi şimdiden mini warp küreleri oluşturabilmek için çalışmalara başlamışlar bile. Eğer bu araştırmadan başarılı olunabilirse, inşa edilecek yıldız gemisi ile Alpha Centauri galaksisine iki haftada ulaşmak mümkün olabilecek.

Ana Sayfa » Genel » NASA’nın İlk Yıldız Gemisi Tasarımı Ortaya Çıktı