Nokia’dan Kitap Gibi Katlanabilir Ekranlar

Nokia’dan Kitap Gibi Katlanabilir Ekranlar

Gelecekteki elektronik cihazlar düz ve sert değil, her türlü şekle girebilir türde olabilir, Nokia buna uğraşıyor.

Nokia geleceğin cihazlarını yaratmak için, bugünden esnek ekran teknolojisine yatırım yapıyor. Firma, San Diego’da düzenlenen “Society for Information Display (SID) 2014” konferansında yeni katlanabilen yüksek çözünürlüklü OLED ekranlarını gösterdi.

Nokia konferansta iki farklı ekran çeşidi sundu, biri kitap tipinde ve bir kez katlanabilen ekran. Diğeri ise üç kez katlanabilen türden bir ekran. Her iki ekran da 5.9 inç büyüklüğünde, 249 ppi piksel yoğunluğuna ve 1280×720 HD çözünürlüğe sahip.

Bu iki ekran da farklı katmanların biraraya getirilmesi ile üretilmiş. Esnekliklerini sağlayan şey ise, koruyucu cam katman yerine, esnek plastik benzeri sağlam bir katmanla kaplanması. Ekranlar katlandığı zaman birbirine 2 mm kadar yaklaşıyor, tam olarak birbirine değmiyor. Ayrıca her iki model de 100,000 defa katlama açma işlemine maruz kalabiliyorlar. Bu rakamın üstüne çıkılınca ekran yapılarında bozulma başlıyor ve değiştirilmeleri gerekiyor.

Henüz bu iki ekran teknolojisinin nasıl ve nerede kullanılacağına dair bir bilgi yok Nokia tarafından. Her ne kadar çok etkileyici olsa bile, Nokia’nın yakın rakipleri olan LG ve Samsung da benzeri esnek ekranlar üzerinde çalışıyor ve yakın gelecekte yeni oyuncular ile rekabet iyice kızışacak.

Ana Sayfa » Genel » Nokia’dan Kitap Gibi Katlanabilir Ekranlar