Oyunlar İçin Göz Takip Teknolojisi: SteelSeries Sentry

Oyunlar İçin Göz Takip Teknolojisi: SteelSeries Sentry

Profesyonel e-sporlarda oyuncuların kendini daha fazla geliştirmesi, SteelSeries Sentry ile mümkün olabilir.

E-sporlarda yarışan oyuncular içi performans korumak ve geliştirmek çok önemli. Bunun için sadece çok oyun oynamak yetmiyor, doğru gözlemlerin ve takiplerin yapılması lazım. Bu takip yöntemlerinden biri de göz takibi.

SteelSeries firmasının E3’de duyurduğu Sentry, işte bu işe yarıyor. USB portundan PC’ye bağlanan bir sensör cihazı olan Sentry, kullanıcının göz hareketlerini, nereye baktığını, nerede ne kadar durduğunu saptayıp raporlayabiliyor.

E-spor oyuncuları için dakikada kaç noktaya baktıkları (fixations per minute – FPM) önemli bir istatistik. Bu veri neredeyse oyuncunun dakikadaki hareket sayısı (actions per minute – APM) kadar önemli. Genel olarak düşük FPM’si olan bir oyuncu, daha yüksek konsantrasyonla daha fazla veriyi daha az bakışla yakalayıp analiz edebilir gibi düşünülebilir.

SteelSeries Sentry cihazının göz tarama teknolojisi, Tobii firması ile ortak çalışma sonucu geliştirilmiş. Aslında Sentry’nin ana hedefi oyuncularda analizler yapıp bir eğitim süreci belirleyebilmek ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak. Ama gelecekte göz ile kontrol edilen oyunlar da işin içine girebilir.

SteelSeries Sentry için henüz piyasaya çıkış tarihi ve fiyat belli değil, ama yılın ikinci yarısında belli olacak.

Hareket demişken, bu işin bir de giyilebilir teknolojiler tarafı var, bu linke tıklayıp yeni ve devrimsel bir hareket yakalama teknolojisi hakında bilgi alabilirsiniz.

Ana Sayfa » Oyun Dünyası » Oyunlar İçin Göz Takip Teknolojisi: SteelSeries Sentry