Pasifik Okyanusu’nda Uçan Daire!

Pasifik Okyanusu’nda Uçan Daire!

Mars’a yapılacak seyahate olan talep ve oraya yerleşmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artarken NASA, Mars’a yapılacak olan turizm’in uçan daireye çok benzer aracının ilk denemesini gerçekleştirdi.

NASA, gezegenler arası seyahat konusunda güvenliği maksimum seviyeye taşımak adına geliştirdikleri Düşük Yoğunluklu Süpersonik Hız Kesici (LDSD) aracını Hawaii üzerinden ateşledi ve birkaç teknik hata dışında araç başarı ile testten geçmeyi başardı.

LDSD projesi uzun süredir üzerinde düşünülen belirli testlerden geçmiş bir proje olmakla birlikte ilk test ateşlemesinde en yüksek başarıya ulaşan araçlardan biri oluşu ile de uzay turizmine daha umutlu bakılmasına vesile oldu.

LDSD’nin temel amacı olarak belirlenen insan ve araç taşıma görevi, Mars’ın atmosferinden zarar görmeden geçmesi ve inişi sırasında oldukça yumuşak bir iniş gerçekleştirilmesi ile NASA cephesinde büyük sevinç ile karşılanırken yetkililer bu başarının çalışmalara hız kazandıracağı ve birkaç düzenlemeden sonra kullanıma en yakın sisteme ulaşılacağı belirtildi.

NASA’nın Mars’a yapılacak yolculuğu güvenli kılmak adına geliştirdiği LDSD’nin yanında SIAD adı verilen bir de Süpersonik Şişirebilinir Aerodinamik Hız Kesici ve Paraşüt geliştirildi. Bu araçlar uçan daireye olan benzerlikleri ile dikkat çekerken biri 6 diğeri ise 8 metre olarak tasarlanmış.

Şimdi sizleri NASA’nın LDSD teknolojisini deneyerek başarıya ulaştığı ve gezegenler arası turizm’de yeni bir döneme imza atılan o yolculuğu dakika dakika gösteren o video ile baş başa bırakıyorum.

Uzay turizmi için SON 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 ve iyi seyirler…

Ana Sayfa » Genel » Pasifik Okyanusu’nda Uçan Daire!