Samsung Z: İlk Tizen İşletim Sistemli Telefon

Samsung Z: İlk Tizen İşletim Sistemli Telefon

Samsung’un geliştirdiği Tizen işletim sistemi yüzünü ilk kez gösterdi.

Aslında Linux Foundation’ın bir projesi olan Tizen işletim sistemi, Samsung ve Intel tarafından, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve çeşitli ev elektroniği cihazları için geliştirilmiş. İlk örneği ise Samsung Z akıllı telefon.

Samsung Z epey köşeli bir görüntüye sahip, arkası deri görünümlü bir malzeme ile kaplı bir cihaz. 4.8 inçlik Super AMOLED ekrana sahip. Samsung Galaxy S5 ile parmak izi okuyucu ve nabız sensörü gibi sıradışı özellikleri paylaşıyor. Dört çekirdekli 2.3 GHz işlemci ile gayet hızlı ve pil ömrü uzatılmış bir telefon Samsung Z. Firma, cihazın devamlı kullanımında 18-19 saat pil ömrü olacağını belirtiyor.

Donanım, Samsung’dan bekledğimiz gibi başarılı ve benzer profildeki telefonlarından çok da farklı değil. Samsung Z’yi özel kılan, Tizen işletim sistemi zaten. Yeni bir işletim sistemi denilince, aklınıza bambaşka farklı bir şey gelmesin. Linux bazlı Tizen, görüntü, kullanım ve arayüz olarak Android’e ve TouchWiz’e çok benziyor. Ana ekrandaki “dynamic boxes” isimli kutular, çeşitli bilgileri gösteren küçük programcıklar ve özelleştirilebiliyor.

Bir işletim sistemi için en önemli satış argümanlarından biri de uygulamalar. Ama Tizen yeni bir işletim sistemi olduğu için bu konuda sınıfta kalıyor. Samsung bu konuda Tizen’in HTML5 desteğine güveniyor. Ama şu anda popüler uygulamalardan çok azı Tizen kütüphanesinde yerini bulmuş durumda.

Bunu yerine şimdilik mini uygulamalar ön plana çıkartılmış. Bunlar kamera, sözlük, internet tarayıcı, telefon, video oynatıcı ve not alma gibi genel işleri yapan uygulamalar ve ana ekranda aynı anda birkaç tanesini birden, multitasking ile kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Samsung’un kendine özel S Health, S Voice, S Translator ve WatchOn TV gibi uygulamaları da yeni Samsung Z’de yüklü geliyor.

Şimdilik sadece Rusya’da piyasaya sürülecek olan Samsung Z ile ilgili öğrendiklerimiz çoğaldıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ama cihazın küresel pazarlara veya ülkemize ne zaman geleceğini, fiyatının ne olacağını henüz bilemiyoruz.

Ana Sayfa » Mobil » Samsung Z: İlk Tizen İşletim Sistemli Telefon