Solar Impulse 2: Güneş Enerjisi İle Dünya Turu

Solar Impulse 2: Güneş Enerjisi İle Dünya Turu

Güneş enerjisi ile çalışan bir uçakla dünya turu mu?

Şimdiye kadar hayal bile edemediğimiz şeyler, 21 yüzyılda teker teker karşımıza çıkıyorlar. Büyük yazar Jules Verne’in “80 Günde Devr-i Alem” isimli romanını hatırlatan bir haber bu. Tamamen güneş enerjisi ile güçlendirilen “Solar Impulse 2” isimli prototip uçak, 2015’de tüm dünyayı dolaşmayı planlıyor.

Bunu başarabilmek için, Solar Impulse 2’nin ilk denemeleri İsviçre’de yapılmış. Bunun benzeri ama daha küçük bir versiyonu, geçen sene tüm ABD’yi baştan başa katetmişti. Şimdi hedefi büyütme vakti. Projenin liderleri Bertrand Picard ve Andre Borschberg, alternatif enerjiyi geniş kitlelere duyurmak ve bilinçlendirmek için böyle bir işe kalkışmışlar.

Solar Impulse 2 uçağı karbon-fiberden üretilmiş, bu sayede oldukça hafif. Prototip uçağın ağırlığı sadece 2.3 ton. Fakat kanat açıklığı bir Boeing 747 yolcu jetinden uzun, yaklaşık 72 metre. Böylece güç sağlayacak güneş panelleri için bolca yer bulunuyor. Kanatlarda 17,000 adet küçük güneş paneli bulunuyor. Gündüz depolanacak enerji, gece yolculuğa devam edebilmek için kullanılacak.

Solar Impulse 2 projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiyi resmi web sitesinden alabilirsiniz, bu linke tıklamanız yeterli.

Ana Sayfa » Genel » Solar Impulse 2: Güneş Enerjisi İle Dünya Turu