Tayvan’dan Google Glass’a Rakip Çıktı

Tayvan’dan Google Glass’a Rakip Çıktı

Asya’nın en büyük teknoloji fuarı olan Computex’den ilginç ürün haberleri geliyor.

Pek bilinmeyen bir Tayvan’lı üretici olan “ChipSip”, kendine Google’ı rakip olarak seçmiş. Ama arama motoru alanında değil, giyilebilir teknolojik cihazlar alanında. Google Glass’a rakip olarak tasarladıkları “SiMEye” isimli akıllı gözlük, henüz prototip aşamasında ama Coputex fuarının “Best Choice” ödülünü kapmış bile.

SiMEye gözlüğü, Google Glass’ın 1,500 Dolar’lık fiyat etiketine karşın, sadece 500 Dolar gibi uygun bir fiyatla piyasaya çıkacak. Glass ile benzer işlevlere sahip olacağı söylenen cihaz, özellikle Android uygulamalarını üzerine indirip kontrol etme konusunda başarılı olacakmış. 1080p video kaydetme özelliği de, henüz Google Glass’ın yakalayamadığı bir standart.

Tabii ilk bakışta cihazın eksikleri fazlasıyla göze batıyor. Henüz sesle kontrol yok, sesleri kemik iletimi ile göndermek yok (yani klasik kulaklık kullanmanız lazım), ayrıca şu andaki prototip modeller suratınızda biraz dengesiz duruyor. Yani firmanın zafer çığlıkları atması için çok erken.

ChipSip firmasının verdiği bilgiye göre, SiMEye şu anda ABD, Japonya ve Avrupa’da çeşitli yerlerde test ediliyormuş. Üretime bu yılın ikinci yarısında başlanacakmış.

Ana Sayfa » Mobil » Tayvan’dan Google Glass’a Rakip Çıktı