Türklerden Görme Engelliler İçin “Akıllı Gözlük”

Türklerden Görme Engelliler İçin “Akıllı Gözlük”

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan akıllı gözlük üzerine bir çalışma da Elazığ Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden geldi.

Bahsi geçen akıllı gözlük tümüyle Türk yapımı olması ve görme engelliler için üretilmesiyle akıllı gözlük konseptinde kendisine bambaşka bir yer edindi. Bir toplantı ile tanıtılan bu akıllı gözlüğün temel olarak görme engelli kişilerin yürürken önündeki engelleri algılayabilmesine yaradığı belirtildi.

Görme engelli kişilerin hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için üretilen bu gözlük, görme engelli kişilerin önlerine çıkan engelleri sensörler yardımıyla tespit ederek bu cisimleri titreşim uyarısına dönüştürüyor ve bu sayede görme engelli kişiler muhtemel kazalardan korunabiliyor.

Akıllı gözlük karşısında çıkan nesneleri sensör yardımı ile tespit ederek görme engelli kişiye titreşim yoğunluğu olarak o cisme ne kadar yakın olduğunu hissettiriyor. Tüm bunların yanında 100 ile 150 TL arasında bir maliyetle sahip olan bu ürün umarım bir an önce seri üretime geçer ve ülkemizde fiziksel engeli olmayan kişilerin bile birçok zorluk yaşadığı günlük hayatta görme engelli kişiler de bir nebze olsun rahat eder.

Ana Sayfa » Genel » Türklerden Görme Engelliler İçin “Akıllı Gözlük”