USB Diskleri ‘Eject’ Etmeden Sökersek Ne Olur?

USB Diskleri ‘Eject’ Etmeden Sökersek Ne Olur?

Bilgisayarımıza taktığımız harici harddiskleri veya küçük USB diskleri çoğu zaman acele ile alıp gideriz.

Ama Windows’da her türlü harici diskleri sökmeden önce yapılması önerilen bir “Eject” işlemi var. Peki çok aceleniz var ve harici diski Eject etmeden hemen USB’den söküp aldınız. Başınıza ne gelebilir?

Aslında büyük ihtimalle hiçbir şey gelmeyebilir. Sadece bilgisayarınızın bir uyarısı ve sert bir ses ile yetinebilirsiniz. Ama bu durum sadece, eğer harici diskiniz gerekli tüm okuma ve yazma işlemlerini bitirdiyse geçerli. O zaman diski direk sökmenizde hiçbir sakınca yok ve herhangi bir dosya kaybı da sözkonusu olmaycaktır.

Fakat, eğer harici disk veya USB flash disk henüz okuma veya yazma işini bitirmediyse ve siz işlem bitmeden söküp alırsanız, çok değerli bazı dosyaları kaybetme ihtimaliniz mevcut. Harici diskler, bu dosya kaybının oluşmaması için, elektrikleri kesilmeden önce bilgilendirilmek isterler. Özellikle anlık USB disklerden daha yavaş çalışan klasik büyük boy harddiskler için bu çok önemlidir. Siz dosya kopyalama işlemini bitirdiğiniz zannediyor olabilirsiniz ama arka planda henüz bazı şeyleri tamamlamış olabilir bu tür diskler.

O yüzden siz yine de önleminizi aın ve sadece 5 ekstra saniye harcayıp harici diskinizi sökmeden önce “Eject” işlemini yapın. Bu işlemi görev çubuğunun en sağındaki uyarı ikonlarından, üzerinde yeşil checkmark olan minik USB ikonuna sol tıklayarak yapabilirsiniz. Sol tıkladığınızda, açılan ufak menüde bilgisayarınıza takılı olan tüm harici diskleri liste olarak göreceksiniz. Sökmek istediğiniz diskin üzerine gelip tıklarsanız, Windows otomatik olarak Eject işlemini yapacak ve size uyarı penceresi ile haber verecektir. Ondan sonra gönül rahatlığı ile diskinizi alıp gidebilirsiniz.

Ana Sayfa » Windows » USB Diskleri ‘Eject’ Etmeden Sökersek Ne Olur?