Sosyal Medya

Genel

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi Ortaya Çıktı! Proje Neden Gerçekleşmedi?

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi Osmanlı Arşivlerinde Çıktı! Proje Neden Gerçekleşmedi? Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi Yayımladı!

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi Ortaya Çıktı! Proje Neden Gerçekleşmedi?

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi tarafından yayımlandı!

Geçtiğimiz günlerde ihale süreci tamamlanan ve 18 Mart’ta temeli atılacak olan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün aslında 138 yıl önce projelendirildiği ortaya çıktı.

Gelibolu Boğazının 138 yıl Önceki Görüntüsü

Gelibolu Boğazının 138 yıl Önceki Görüntüsü

Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki belgeler, Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi tarafından mart sayısında yayınlandı. Türk basınında ilk defa yayımlanan belgeler, proje hakkında ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Yedikıta Dergisi Çanakkale Boğaz Köprüsü Kapağı

Yedikıta Dergisi Çanakkale Boğaz Köprüsü Kapağı

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi Kaç Km Uzunluğundaydı?

Proje tam 1.500 metre uzunluğunda planlanmıştı. Arşiv Uzmanı Kasım Hızlı’nın kaleme aldığı araştırmaya göre, Joseph Isella isimli mühendis, bölgede yaptığı saha araştırması sonucunu 22 Şubat 1879 tarihinde dönemin padişahı II. Abdülhamid Han’a sundu. Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine kurulacak bin 500 metre uzunluğundaki metal köprüyle sadece Gelibolu Yarımadası Anadolu’ya bağlanmayacak, İstanbul ve İzmir gibi iki önemli ticaret şehri de demiryolu üzerinden irtibatlandırılacaktı.

138 yıl önce Çanakkale Köprüsü Liman Haritası

138 yıl önce Çanakkale Köprüsü Liman Haritası

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi’nin Faydası

İSTANBUL-İZMİR ARASI 18 SAAT KISALACAKTI!

Üstelik bu hat sayesinde iki büyük liman şehri arasındaki ulaşım 18 saat kısalıyordu. Proje hayata geçtiği takdirde deniz yoluyla 37 saat süren İzmir-İstanbul arası, tren yoluyla 19 saate inecekti.

İnşa edilecek demiryolunun uzunluğu İzmir dâhil 430 kilometre olacaktı.

138 yıl önce Çanakkale Köprüsü Demiryolları Haritası

138 yıl önce Çanakkale Köprüsü Demiryolları Haritası

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi’nin Finansmanı

BİRKAÇ YILDA AMORTİ

Demiryolunun ana maliyeti 173 bin 940 kese idi. Körfez ve körfeze dair işler içinse 195 bin 652 kese harcanacaktı.

Belgelerde yer alan diğer bir anekdota göre ise bu hat inşa edilebilseydi birkaç sene zarfında yapılan masraf karşılanacağı gibi 300 keseye yakın bir gelir elde edilecekti. Bunun yanında bölgenin refah ve stratejik önemi artarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktı.

Projenin diğer bir önemli maddesi de Saros Körfezi’ne yeni bir liman inşasıydı. Bu liman, Avrupalı emsalleriyle rekabet edecek büyüklükte ve donanımda olacaktı.

138 Yıllık Çanakkale Köprüsü Projesi’nin Gerçeklememe Sebepleri?

PROJE NEDEN GERÇEKLEŞMEDİ?

Osmanlı’nın içinde bulunduğu iç ve dış karışıklıklar sebebiyle proje hayata geçirilemedi. Proje rafa kaldırıldı ve tozlu raflarda unutuldu.

Projeye dair bir de poster hazırlatarak okurlarına hediye eden Yedikıta Dergisi’nin bu ayki sayısında; İstanbul’un ilk teleferik hattı, Avrupa’nın kaderinin çizildiği vagon ve Kudüs’ün fethi gibi belgesel tadında dosyalar yer alıyor.

YediKıta Dergisi